Край на притесненията на учители и родители за дисциплината на учениците в училище с едно от най-обсъжданите разпореждания от просветното министерство, което се пчертава да се превърне в закон – забрана за използване на мобилни телефони в училище.
Това е една от най-важните от подготвяните промени в образователната система.
Макар и вече да съществува забрана за ползване на телефони по време на час, Министерството на образованието планира тя да се разшири и официализира със закон.
„Ще предложим изключения – за образователни цели, медицински нужди или извънредни ситуации. Например дете, чийто глюкомер е свързан с телефона му“, обясни просветният министър Красимир Вълчев в „Пресечна точка“.
Очаква се законопроектът да бъде предложен за обществено обсъждане през май и да влезе в Народното събрание още през юни.
Това означава, че ако законът бъде приет, през следващата учебна година 2025-2026 мобилните телефони ще бъдат напълно забранени в българските училища.
„Убедени сме, че забраната ще помогне на учениците да са по-концентирани и в междучасията да се подготвят за следващия час. Учителите пък ще губят по-малко време да събират телефоните. Има вече достатъчно изследвания, че телефоните влияят негативно и пречат на развитието на учениците и в развитието на ключови умения като комуникативни, двигателни, пречат на концентрацията“, аргументира се още министър Вълчев.
Няколко балкански страни вече забраниха мобилните телефони в училище.
На учениците в Кипър не е забранено да носят телефоните си, но те трябва да са изключени по всяко време. Новите правила се прилагат за всички класове в гимназиите и техникумите.
От 2024 г. Турция забрани ползването на мобилни телефони от учениците по време на занятията в учебните заведения. Вижте за това в публикацията на SafeNews:
Вълчев очерта и друг основен приоритет – спешна нужда от реформа в преподаването на математика и природни науки.
“Имаме сериозен проблем в тези области”, заяви той.
Подготвя се увеличение на часовете, промени в програмите и повече подкрепа за ученици и учители.
Матурата по математика ще е последната стъпка – преди това трябва да подготвим учениците, да разширим приема в прогимназията и да привлечем повече млади преподаватели, каза министърът. Той подчерта, че базовите умения по математика ще бъдат ключови в ерата на изкуствения интелект и технологичните професии на бъдещето.
Източник – NOVA