Българският олимпийски комитет вече има ново ръководство, след като Весела Лечева беше вписана в Търговския регистър като председател заедно с членовете на новоизбраното Изпълнително бюро и Контролен съвет.
Процедурата идва след окончателното приключване на съдебните спорове около решенията на Общото събрание от 19 март 2025 г., с което се слага край на продължилата повече от година институционална криза в организацията.
На Общото събрание на БОК на 19 март 2025 г. Весела Лечева спечели с 48:33 гласа срещу Стефка Костадинова. Впоследствие решенията бяха оспорени с жалби пред Софийския градски съд. През май 2025 г. Международният олимпийски комитет излезе с позиция, че признава единствено новото ръководство. Лечева представляваше организацията на всички събития, администрирани от МОК, включително и на XXV Зимни олимпийски игри в Милано–Кортина 2026.
„Тази криза продължи дълго, но новото ръководство нито за момент не спря да работи, въпреки трудните обстоятелства, при които трябваше да го прави. В тези месеци получихме безпрецедентна обществена подкрепа, която беше най-големият мотив за нас да продължим да отстояваме истината, правото и феърплея. Изминалата година ни донесе и много радост, свързана с олимпийските ни герои и всички млади спортни звезди, които градят една нова България“, каза Весела Лечева.
Председателят на БОК набеляза и първите стъпки на новото ръководство ,провеждане на заседание на Изпълнителното бюро, запознаване с финансовото състояние на олимпийската централа, както и приемане на бюджет и програми.
„Заварваме тежка ситуация, която ще представим първо пред членовете на нашата организация, а след това и пред цялата общественост. Ще се придържаме към принципите на открито и добро управление, заявка, с която получихме доверието на спортното семейство преди една година“, добави Лечева.
Източник: БНР





