Съдебната сага за разменените бебета в АГ болница „Шейново“ приключи окончателно с решение на Върховния касационен съд. Магистратите се произнесоха по казуса, който предизвика широк обществен отзвук преди години.
Върховният касационен съд е приел, че една от майките на новородените е допринесла с поведението си за размяната на двете бебета. Това става ясно по гражданско дело, заведено срещу болницата от засегнатата майка.
Случаят е от преди четири години, когато две бебета са били разменени в родилния дом и впоследствие попадат в различни семейства. Малко по-късно ДНК тестове доказват размяната.
Според съдебния състав майката е била наясно със значението на идентификационните гривни, поставени на нея и на новороденото, но не е извършила проверка по време на престоя си в болницата.
Съдът намалява присъденото обезщетение наполовина, като приема, че тя е допринесла за настъпването на вредите. Първоначалният иск на семейството е бил за 300 000 лева. Решението е окончателно.
Източник: bTV





