Косопадът е огромен проблем, който вече често се среща и при жените. Той се наблюдава особено често при смяната на сезоните. Според някои експерти обаче проблемът може да бъде редуциран със специален хранителен режим и наблягане на 3 специфични храни.
За тях съобщава руският медик д-р Елена Соломатина.
Според нея, гъшият дроб, слънчогледово масло и храни, богати на магнезий помагат изключително много при косопад.
Защо косопадът спира при прием на гъши дроб?
Този продукт е богат на желязо, а това е елемент, който спомага за заздравяване на скалпа и постигане на гъстъ и устойчива коса. Според лекаря, с приемането на гъши дроб, ще си доавим не само желязо, но и други витамини. Изследвания показват, че 100 грама от месото съдържа 2 дневни дози желязо.
Друг медик – д-р Елена Малишева казва, че желязото играе ключова роля в доставянето на кислород до космения фоликул. Плешивостта е един от признаците на недостиг на желязо, така че на хората с проблеми с растежа на косата силно се препоръчва да проверят нивото на този елемент в кръвта си.
Защо косопадът се влияе от слънчогледово масло?
Този продукт съдържа голяма доза витамин Е, който е необходим за здравословно кръвообращение.
„100 грама слънчогледово масло съдържа 3 дневни нужди от витамин Е“, каза Малишева, добавяйки, че зехтинът изобщо не съдържа този витамин.
Витамин Е е ключов за кръвоснабдяването на космения фоликул. При недостиг на този витамин кръвоносните съдове се стесняват, което предотвратява нормалното хранене на космения фоликул и води до отслабване и загуба на коса.
Наблягайте на храни, богати на магнезий.
Те водят до бърз растеж на косата, смята кардиологът Херман Ганделман. Спирулина или водорасли, например, са чудесен източник на коментирания минерал.
Недостигът на магнезий, от друга страна, е една от причините за косопад. Достатъчното количество от този минерал осигурява пълно възстановяване на косата.
По отношение на спирулината, тя е уникално водорасло, богато на растителни протеини, хлорофил, витамини B, C, D, A и E, йод, фосфор, калий и други минерали, както и мощен имуностимулатор – фитоцианин. Спирулината е 68% протеин и по съдържание на аминокиселини превъзхожда другите протеини от растителен произход.
Източник: Actualno