Космическа буря: Слънцето ще осигури на хората главоболие и северно сияние. Космическата буря, която приближава Земята от Слънцето, ще донесе магнитни бури. Повечето хора няма от какво особено да се страхуват, освен ако не успеят да видят Северното сияние още веднъж. Но тези, които са зависими от времето, ще трябва да се запасят с хапчета. За щастие сътресенията на звездата ще преминат до началото на новата седмица.
Слънцето подготвя космическа буря: какво е това?
На Земята е обещана истинска космическа, или, официално казано, слънчево-протонна буря, която ще донесе магнитни бури, съобщи водещият специалист от центъра Фобос Михаил Леус в канала си в Telegram.
Това е пряко свързано със слънчевата активност, която, подобно на петната на нашата звезда, продължава да расте от миналата година.
Да научиш повече
Специалисти от Лабораторията по слънчева астрономия на Института за космически изследвания на Руската академия на науките и ISTP SB RAS смятат, че бурята ще продължи от 19 до 21 април и ще бъде най-интензивна през първите два дни. Всяко голямо изригване на Слънцето има шанс поне да причини значителни смущения в магнитосферата на Земята.
Бурята се нарича потенциално опасно проявление на слънчевата активност. С високата си интензивност на нашата планета се забелязват неизправности в работата на различни електрически съоръжения и хората, зависими от времето, могат да изпитат неразположение.
Как възниква северното сияние: ролята на Слънцето
Слънцето се нагрява до шест хиляди градуса на повърхността, а в дълбините температурата му достига около 15 милиона градуса по Целзий. В някои области магнитните полета на звездата не позволяват на плазмата да се смеси, а там, където е по-хладно, виждаме тъмни петна, каза астрофизикът Владимир Ковал пред 360.
Земята постоянно се обдухва от така наречения слънчев вятър. Слънцето излъчва не само светлина, но и тежки космически частици, които се движат с висока скорост, но по-бавно от светлината. Самият слънчев вятър, подобно на земния, е разнороден: има частици с различни маси, скорости и енергии.
Тези частици са способни да предизвикват различни ефекти в горните слоеве на атмосферата, каза астрофизикът. Земята е защитена от магнитно поле, така че тези заредени частици от слънчевия вятър се изхвърлят към полюсите. Благодарение на това хората наблюдават полярното сияние, изригванията и т.н.
„Но когато силата на тези изригвания и скоростта на тези частици, техният брой се увеличават, земното магнитно поле не е в състояние да ги забави и да ги хвърли към полюсите. Тогава можем да наблюдаваме полярното сияние чак до Москва, тоест до по-ниски географски ширини“, каза Ковал.
През 2002 г. медиите съобщиха, че след шест години Слънцето ще избухне, превръщайки се в свръхнова. Авторът на това откритие се нарича известен холандски астрофизик д-р Пиърс ван дер Меер от Европейската космическа агенция.
По-късно се оказа, че такъв специалист никога не е съществувал.
Истинските учени увериха обществеността, че Слънцето ще има достатъчно водородно гориво за няколко милиарда години. И едва след като това време изтече, то ще започне да се затопля до по-високи температури в продължение на стотици милиони години. Но все още няма да стане свръхнова поради недостатъчна маса.
Космическата буря по същество е пробив на йоносферата на Земята от високоенергийни космически частици, обобщи астрофизикът.
Те вече не се изхвърлят към полюсите, а просто пробиват в горните слоеве на земната иноосфера и предизвикват геомагнитни бури – смущения на геомагнитното поле с продължителност от няколко часа до няколко дни. Те засягат живи организми, включително растения, животни и хора.
Източник – Канал 360/Превод:SafeNews