Кошмар за данъкоплатците. На места парите, които ще трябва да плащат на държавата, ще скочат до 500%. Други са по-големи късметлии – те ще трябва да плащат само 16%
И все пак – не са много местните власти, решили да вдигат сумите. Например стойностите остават непроменени в трите най-големи града София, Пловдив и Варна.
Но има и доста неприятно сюрпризирани граждани
На този етап (приемането на бюджетите тече в момента) като лидер в поскъпването се очертава община Златица. Лошите новини бяха съобщени почти веднага след встъпването на новия кмет Любомир Цветков. Той заяви, че общината е в плачевно финансово състояние и няма друг избор, освен да предприеме непопулярната мярка. Макар поскъпването да е спрямо ниска база, непроменена от доста години, в реални пари то е осезаемо.
Например при таксата за битови отпадъци изглежда така – 10 лв. годишно вместо 2 лв. (определена през 2013-а) за празно дворно място в града с данъчна оценка до 5 000 лв., от 12 на 40 лв. за апартамент с оценка до 8 000 лв., от 2.25 лв. на 10 лв. за празно дворно място в селата.
Данък сгради за евтин апартамент, основно жилище, се увеличава от 8.75 лв. (2017 г.) на 12.25 лв., по-скъп основен апартамент – от 12.50 лв. на 17.50 лв.
„Дори с планираното увеличение на таксата (смет – б.а.) не се покриват необходимите разходи за тази дейност“, гласи коментар от името на общината на нейния фейсбук профил.
А за увеличението на данък сгради се казва, че целта е да се подобрят условията за живот на всички граждани. Някои потребители обаче коментират, че кметът Цветков е бивш председател на общинския съвет – нелепо е да заема поза, все едно току-що се е събудил за финансовото състояние на общината.
В Девня за битови отпадъци физическите лица ще плащат вече 4, вместо 3 промила.
„Макар да звучи стряскащо, годишната такса за домакинствата реално ще бъде 10 – 15 лв.“, коментира общинската управа.
В Горна Оряховица жилищният данък от 2 става 3 промила, а такса смет се вдига от 5,2 на 6,2 промила. Така за апартамент от 80 квадрата собственикът му вече ще плаща 90 вместо 60 лева, а за смет – 186 вместо 156 лева, изчисли наскоро bTV.
От големите градове „ударници“ в поскъпването са Бургас и Русе.
В морския град таксата за битов отпадък се увеличава от 1 на 1,3 промила, тоест с 30% (15-ина лв. повече за средно голяма панелка в най-населените квартали). В дунавския град пък с 50% (от 2 на 3 промила) се вдига имотния данък. В Русе скача и данъкът за придобиване на имущество по възмезден начин – от 2,2% на 2,7%. В Благоевград са заложени 2.5 промила вместо 1,9 за сградите, а такса смет се увеличава от 2,1 на 2,5 промила. Леко увеличение – 1,7 промила, вместо досегашните 1,45, има в Стара Загора за имотите.
Колкото и парадоксално да изглежда, Кюстендил смъква с 20% данъка за най-масовите коли – от първа и втора категория
Реално обаче налогът бе увеличен през 2023 г., тоест сега се прави компенсация.
Източник: Сега
Още новини четете в категорията България