Драстично увеличение на положителните проби на заразени животни от чума в Гърция. Броят на умъртвените животни в южната ни съседка нарасна на над 18 хиляди. Заболяването се разпространява бързо най-вече сред овце и кози.
Това наложи властите да предприемат по-стриктни мерки.
Сред тях са проверка на и качеството на млякото. Вземат се проби от всички ферми. Пълна забрана е наложена над транспортирането на животни в страната.
Управляващите са създали два центъра за координиране на проверките. От първостепенна важност за аграрното министерство трябва незабавно да се проверят животните в 2500 ферми.
Резултатите от пробите отчетоха кошмарни резултати
Само за ден открити пет положителни случаи на заразени с чума овце и кози в южната част на страната. Започнаха и проверки на млякото от тези животни, като до сега няма промени в качеството и е годно за консумация, съобщават специалистите.
Вчера към списъка на страните със забрана за внос на месо от Гърция се включи и Китай, който е най-големият пазар на гръцко месо от дребни преживни животни.
По-оптимистични са данните за северната част на Гърция
Там няма установени нови положителни проби, които да са близо до българската граница.
БАБХ с мерки за контрол и в България
SafeNews припомня, че вчера от БАБХ отчетоха, че пробите за чума по дребните преживни животни на стадо от 900 животни са отрицателни. Същите са взети след заповед на изпълнителния директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински, като проби се изследват при движение на животни от един животновъден обект в друг.
Мярката е част от предприетите действия от страна на Българската агенция по безопасност на храните за недопускане навлизането на болестта заради влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция.
БАБХ осъществява ежегодно мониторинг за чума по дребните преживни животни.
Съгласно „Програмата за надзор на някои трансгранични болести по животните“, официалните ветеринарни лекари (ОВЛ) извършват ежемесечни клинични прегледи в шестте южни гранични области. На база оценка на риска са определени животновъдни обекти, в които се отглеждат дребни преживни животни (ДПЖ). От тях се вземат проби за серологично изследване за шап и чума. Последното пробовземане е било през месец юли 2024 г, като всички взети проби са отрицателни.
От началото на годината до момента са извършени над 1200 клинични прегледа по Програмата и са обхванати 46 хил. дребни преживни животни. Над 2000 са взетите и изследвани проби, като всички те са отрицателни.
Източник: БАБХ