Коперник и Световната метеорологична организация предупреждават за все по-чести „екстремни горещи вълни“. Европа е изправена пред все повече и повече екстремни горещи вълни, с които човешкото тяло се бори да се справи, тъй като температурата продължава да се повишава поради изменението на климата, предупреждават Европейската служба Коперник и Световната метеорологична организация.
В своя доклад за климатичните условия в Европа двете агенции
се позоваха на екстремните условия, наблюдавани през 2023 г., включително горещата вълна, настъпила през юли, която причини 41% от Южна Европа силен, много силен или екстремен топлинен стрес. Това е най-голямата зона в Европа, която е имала подобни условия, откакто се водят записи.
🌍🔬 Today, #CopernicusClimate and @WMO release the 2023 #ESOTC report. It details climate conditions, key events, their impacts, and discusses climate policy and action with a focus on human health.
Read the full report here 👉 https://t.co/eySbK69vJk pic.twitter.com/mK8tG2K2ux
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) April 22, 2024
Екстремните горещини са особено опасни за здравето на работещите на открито,
възрастните хора и хората, страдащи от заболявания като сърдечно-съдови заболявания или диабет.
В някои райони на Италия миналата година през юли беше регистрирано 7% увеличение на броя на смъртните случаи спрямо нормалното.
Термичното натоварване измерва въздействието на околната среда върху човешкото тяло, комбинирайки фактори като температура, влажност и реакцията на тялото, за да се определи „усещаната“ температура.
През 2023 г. региони на Испания, Франция, Италия и Гърция претърпяха до десет дни екстремен топлинен стрес, като „чувствителната“ температура надвишава 46 градуса по Целзий.
Смъртните случаи, свързани с топлината, са се увеличили с около 30% в Европа през последните 20 години, се казва в доклада.
Европейската агенция призова правителствата миналия месец
да подготвят своите здравни системи за изменението на климата и призова за законодателство за защита на работещите на открито от екстремни горещини.
Миналата година беше най-топлата в историята , като температурите в Европа се повишаваха по-бързо от всеки друг регион на земята.
Според доклада парниковите газове са основно отговорни за екстремните горещини,
наблюдавани през 2023 г., но други фактори като метеорологичния феномен Ел Ниньо също са изиграли роля.
Горещината причини и други крайности, като наводнения , тъй като по-топлата атмосфера задържа повече влага, причинявайки по-обилни валежи.
„Някои от събитията от 2023 г. изненадаха научната общност поради тяхната интензивност, скоростта, с която се случиха, обхвата и продължителността им“, коментира Карло Буодебо, директор на службата за изменение на климата „Коперник“.
Източник: Ройтерс /Превод:SafeNews