Консумирате този продукт всеки ден, а той може да ви убие. Четейки заглавието, вероятно си мислите, какво е това, което ядем всеки ден, а то може да ни убие.
Отговорът е толкова прост, че никога не бихте се досетили сами – соев сос! Разумната консумация на соев сос има определени ползи, но неправилната му употреба може да навреди на цялото тяло.
В четиричленно семейство заболявания като инсулт, хипертония, хиперурикемия и затлъстяване могат да бъдат причинени от соев сос!
Чен Зежен, заместник-главен лекар на отделението по хепатопатия на болницата по традиционна китайска медицина в провинция Гуангдонг, каза, че в резултат на дългосрочната употреба на соев сос вместо сол, много пациенти са били хоспитализирани с хиперурикемия, увреждане на бъбреците, хипертония и други заболявания.
Консумирате този продукт всеки ден, а той може да ви убие
Соевият сос е най-използваната подправка, която използваме. Много хора обичат да го добавят, за да подобрят вкуса на ястията.
Първа грешка: използване на соев сос вместо сол
Съдържа много незаменими аминокиселини, захари, витамини и други необходими на организма микроелементи, но най-вече съдържа сол. Твърде много сол е вредно за здравето и всеки трябва да е наясно с това. Храненето в умерени количества ще помогне да се балансира съдържанието на сол в храната и ще добави вкус към нея. Хиперурикемия, хипертония и увреждане на бъбреците могат да възникнат поради излишната сол.
Втора грешка: след като гледате достатъчно реклама, вие си вредите
Соев сос от морски дарове, екстра пресен соев сос, гъбен соев сос, бейби соев сос… Днес на пазара има много видове този дресинг, но всъщност този продукт просто съдържа хранителни добавки. Най-добрият вариант остава класическият соев сос.
Соев сос от гъби, соев сос от морски дарове – те имат много хранителни добавки
Повечето соеви сосове с морски дарове изобщо не съдържат морски дарове. В краен случай следи от мида. Свежест и ярък вкус се осигуряват от хранителни добавки като динатриев сукцинат, който действа като ароматизатор.
Основните компоненти на гъбения соев сос са мононатриев глутамат, 5′-инозинова киселина динатрий, 5′-гуанилова киселина динатрий и така нататък. Добавя се и екстракт от гъби, но съвсем малко.
Детският соев сос е чисто рекламен трик
За да привлекат купувачи, някои продавачи са разработили бебешки соев сос, чиято цена е 2,5 пъти по-висока от обикновения соев сос.
Някои хора вярват, че бебешкият соев сос е с ниско съдържание на натрий. Всъщност количеството натрий в него не е никак малко: 8 милилитра съдържат 544 милиграма натрий, което е около 1,36 грама сол (1 грам сол ≈ 400 милиграма натрий).
Трета грешка: не обръщате внимание на вида на соса
Много хора не знаят, че има два вида соев сос – за готвене и за ядене. Съгласно националния стандарт GB/TI8I86-2000 „Ферментирал соев сос“, етикетът на соса трябва да бъде означен с „соев сос за храна“ или „соев сос за готвене“.
Хранителен соев сос
Може да се яде сурово, като потапяне на храна в него или дресинг на салати. Това е така, защото изискванията към нейните санитарно-хигиенни качества са много високи. Дори и да го ядете сурово, това няма да навреди на здравето ви.
Готвене със соев сос
Подходящ е за приготвяне на ястия (например задушено свинско), но трябва да се затопли преди употреба (което е еквивалентно на дезинфекция), тъй като изискванията за хигиенен индекс за него са по-ниски.
Четвърта грешка: Ядете каквото искате, независимо от вашето физическо здраве
Както при другите храни, трябва да вземете предвид физическото си състояние, когато консумирате соев сос.
Не е подходящ за хора с кожни лезии
Не е заради поговорката на старите хора „Който често яде соев сос, има по-тъмна кожа“. Всъщност соевият сос не прави нищо за насърчаване на синтеза на меланин. Но тъй като съдържа много сол (средно 5 милилитра соев сос съдържа 1 грам сол, в сравнение с нормата от 6 грама на ден за здрав човек), може да предизвика промени в състава на кръвта. Ако консумирате твърде много сол, кръвта ви може да стане вискозна, което не благоприятства заздравяването на рани. Ето защо, ако имате ожулвания, порязвания или други увреждания на кожата си, било то хирургичен белег или акне, трябва да избягвате прекомерната консумация на соев сос.
Не е подходящ за хора с високо кръвно налягане
Това е така, защото соевият сос съдържа твърде много сол, така че хората, страдащи от хипертония, трябва да ограничат консумацията му.
Как да изберем добър соев сос
На етикета трябва да пише: „Високо съдържание на аминокиселинен азот“
Когато избирате соев сос, първо обърнете внимание на състава, посочен върху бутилката. Качеството му зависи от показателя „аминокиселинен азот“. Според националните стандарти този показател трябва да бъде посочен на етикета на продуктите, съдържащи соев сос.
Минималното съдържание на аминокиселинен азот в соевия сос, което отговаря на стандарта, трябва да бъде поне 0,4 g / 100 ml. В първокласния соев сос може да достигне до 0,8 g/100 ml, а в някои специални сосове дори може да бъде само 1,2 g/100 ml. Като цяло, колкото по-висока е стойността, толкова по-силен е ароматът и по-добро качество на продукта.
Изберете хранителен соев сос
Според националните стандарти всички соеви сосове трябва да бъдат етикетирани като такива, независимо дали са хранителни или кулинарни. Качеството на годния за консумация соев сос ще бъде значително по-високо.
Хранителният соев сос се произвежда чрез ферментация, като се използват странични продукти от соя като суровини и има строги правила за производство в съответствие с националния стандарт (GB18186-2000).
Освен това на етикета на продуктите, съдържащи соев сос, трябва да се посочи дали е хранителен или кулинарен продукт. Ядливият соев сос може да се консумира суров и няма да причини никаква вреда. Но кулинарията е подходяща само за приготвяне на ястия и се яде само след нагряване. Не е толкова „чист“ като хранителния клас.
Можете да готвите с ядлив соев сос, но не се препоръчва да използвате кулинарен соев сос в студени ястия или да потапяте нещо в него, тъй като това може да причини стомашно-чревни проблеми.
И още няколко точки:
—Отвореният соев сос трябва да се съхранява при ниска температура.
—Когато приемате лекарства за лечение на сърдечно-съдови или стомашно-чревни заболявания, не се препоръчва да ядете храни, приготвени със соев сос, за да избегнете странични ефекти като гадене и повръщане.
—Ако соевият сос се е покрил с бял филм, той вече не може да се използва. Обикновено това се случва през топлия сезон. Това е така, защото малки гъбички, като дрожди, могат да замърсят соевия сос и да причинят образуването на мухъл. Това е вредно за тялото, така че не яжте соев сос с бял филм.
—Хората с хиперлипидемия, хиперурикемия, висока кръвна захар, високо кръвно налягане, мастно чернодробно заболяване или други хронични чернодробни и бъбречни заболявания трябва да намалят или спрат консумацията на соев сос.
Бутилка соев сос уби четиричленно семейство, така че трябва да избягвате тези четири грешки, когато го пиете. Отсега нататък обърнете внимание на това и яжте здравословни храни, полезни за тялото ви! Надявам се статията да ви е била полезна!
Източник – Sina.com/Превод:SafeNews