Ден, след като Конституционният съд отхвърли искането на министъра на правосъдието Крум Зарков да обяви за противоконституционни част от правомощията на прокурора, свързани с т.нар. надзор за законност, уредени в Закона за съдебната власт, коментарите по темата не спират.
В юридическите среди се говори, че това решение е в подкрепа на държавността.
SafeNews разговаря с юристи, които негласно коментират темата. Повечето от тях припомнят, че КС заседава в намален състав от десет съдии, но въпреки това показа, че правото над политическите решения и интереси и именно това дава основание да се смята, че държавността все още е запазена. Но това не отменя задължението на парламента да попълни квотата на съда
Прависти са на мнение, че с решението си от вчера КС слага точка на опитите на правосъдните министри да внушават, че прокуратурата има свръхвласт и затова трябва да бъде проверявана. Така, както и главния прокурор. Дори част от юристите смятат, че с решението на КС е подчертана независимостта на прокуратурата.
Внимателен прочит на решението на КС показва, че то е подкрепено от съдия Атанас Семов, който е назначен от президентската квота. прави впечатление, че становище е написал Янаки Стоилов, който също бе служебен правосъден министър и също направи опит за отстраняване на главния прокурор.
Пак юристи са категорични, че не служебни министри трябва да се занимават с подобни неща, още повече, че работата на служебното МС е да организира избори. Те коментират и това, че събитията съвпадат с опитите за прокарване на нови текстове разследване на главния прокурор. И напомнят, че текстовете, които сега са на масата също може да паднат в КС. Още повече, че самият Гешев заяви, че ще се възползва от правомощията си в тази посока.
Прависти припомнят, че от години в средите има лобита, зад които стоят конкретни адвокатски кантори и някои неправителствени организации. Именно през тях бе лансирана тезата за свръхправомощията на прокуратурата.
Експерти са на мнение, че има по-важни задачи за решаване пред съдебната власт. И закони, които трябва да бъдат гласувани. Сред тях и промени в НК.
И бивши и настоящи прокурори неофициално казват, че правото на прокуратурата да изисква проверки по реда на надзора за законност има пряк ефект върху качеството на живота на хората. И напомнят, че държавното обвинение се е превърнало в институция, от която всички очакват намеса, за да си свършат останалите работата. Което е повод да се мисли в посока на липсващия механизъм за контрол над органи в държавата, които бездействат.