Компютър ли е написал това? Ще четем ли скоро само книги, написани с ИИ
От нискокачествените книги, написани от компютър, които заливат пазара, до потенциалните нарушения на авторските права – издателската дейност е най-новата индустрия, която усеща заплахата от бързото развитие на изкуствения интелект.
Компютър ли е?
След стартирането миналата година на ChatGPT, лесен за използване чатбот с изкуствен интелект, който може да предостави есе по заявка в рамките на секунди, нараснаха опасенията за въздействието на генеративния изкуствен интелект върху редица сектори.
„Сред участниците в книжния бранш има дълбоко чувство за несигурност“. Това каза Юрген Боос, директор на най-големия в света Франкфуртски панаир на книгата. Там темата беше на фокус миналата седмица. „Въпросите са какво ще стане с интелектуалната собственост на авторите? На кого всъщност принадлежи новото съдържание? Как да го включим във веригите за създаване на стойност?“, каза той.
Заплахата е очевидна – програмите за писане с изкуствен интелект позволяват на начинаещите автори да създават за броени дни романи. Тяхното написване в миналото е отнемало месеци или години.
Чрез звеното за самоиздаване на електронни книги на Amazon бяха предложени за продажба множество заглавия, в които ChatGPT е посочен като съавтор. Но критиците твърдят, че произведенията са с ниско качество и засега не усещат голяма заплаха от страна на изкуствения интелект.
Британският писател Салман Рушди заяви на пресконференция по време на панаира, че наскоро някой е помолил инструмент за писане с изкуствен интелект да създаде 300 думи в неговия стил.
„И това, което излезе, беше чист боклук“, каза сценаристът на „Децата на полунощ“ под смеха на публиката. „Всеки, който някога е прочел 300 мои думи, веднага би разбрал, че това не може да бъде написано от мен. Засега не съм толкова разтревожен“. Това добави той по време на рядката си публична поява след почти фаталното нападение с нож миналата година в САЩ.
„Все още ИИ не е толкова добър“
Дженифър Бекер, германска писателка и преподавателка, повтори думите му. Тя като заяви, че резултатите, когато става въпрос за изкуствен интелект, пишещ художествена литература, „все още не са толкова добри“.
„Има голям потенциал за използването му… за използването му в сътрудничество. Но все още не виждам момента, в който наистина да предадем работата по писането на ИИ напълно автономно. Това не би довело до интересна книга“, каза тя.
Критиците твърдят, че произведенията са с ниско качество и засега не усещат голяма заплаха от страна на изкуствения интелект.
Връзката на изкуствения интелект с издателската дейност заплашва да доведе до множество правни проблеми. Една от основните „сиви зони“ е кой притежава авторските права върху съдържанието, генерирано от ИИ, казва директорът на панаира Боос.
„Тогава се стига до истинска бъркотия, а това е огромна тема. Освен това става въпрос за наистина много пари“, каза той.
Правни сблъсъци
Вече има правни сблъсъци, свързани с ИИ, в които участват водещи писатели.
Миналия месец авторът на „Игра на тронове“ Джордж Р. Р. Мартин, Джон Гришам и Джоди Пикулт бяха сред няколкото писатели, които подадоха колективен иск срещу създателя на ChatGPT OpenAI заради предполагаемо нарушаване на авторски права.
Заедно с Гилдията на авторите, редставляваща писателите, те обвиняват базираната в Калифорния компания, че е използвала техни книги „без разрешение“ за обучение на „големите езикови модели“ на ChatGPT – алгоритми, способни да създават човешки звучащи текстови отговори въз основа на прости запитвания, според иска.
Преводът – друга проблемна област.
Преводът е друга проблемна област. Някои участници в индустрията смятат, че изкуственият интелект ще пропусне нюансите и тънкостите, необходими за превеждането на сложна литература на други езици.
Полагат се усилия да се изясни кога изкуственият интелект е участвал в създаването на дадена книга.
Наскоро Amazon публикува нови насоки, според които авторите, които искат да продават книги чрез звеното за самоиздаване, трябва предварително да информират компанията, ако работата им включва материал, създаден с помощта на изкуствен интелект.
А някои признават възможностите, когато става дума за ИИ и писане – например при създаването на стереотипни романтични романи.
Това, пошегува се Бус, може да донесе „известно облекчение“, че „хората вече не трябва да се занимават с този вид съдържание и то може просто да бъде генерирано у дома на компютъра“.