Компанията на Мъск показа как първият човек с чип Neuralink в мозъка си играе онлайн шах. Видеото е излъчено в социалната мрежа X, която също е на Мъск.
Главният герой на предаването беше 29-годишният Нолан Арбо, първият човек, на когото Neuralink имплантира своя чип в мозъка в края на януари. През февруари Мъск каза, без да назовава Арбо, че вече се е възстановил от операция и може да използва мислите си, за да управлява курсора на компютърната мишка на екрана.
В предаване от 20 март Арбау каза, че не усеща нищо под раменете си след инцидент, който се случи преди около осем години. Според него операцията по имплантирането на чипа Neuralink е преминала безпроблемно. „Буквално ден по-късно ме изписаха от болницата. Нямам никакви когнитивни увреждания“, каза той.
По време на предаването компанията показа пациент, който играе шах на лаптоп, движейки фигури по дъската с курсор. Арбо каза, че обича да играе шах и видеоиграта Civilization VI, която спря да играе след инцидента. „Вие [Neuralink] ми дадохте възможност да го направя отново и играх осем часа без прекъсване“, сподели той.
— Neuralink (@neuralink) March 20, 2024
Говорейки за опита си от живота с чипа, Aрбо отбеляза, че технологията „не е перфектна“ и той и екипът на Neuralink „се натъкнаха на някои проблеми“ по време на тестването.
„Не искам хората да мислят, че това е краят на пътя, има още много работа за вършене, но това вече промени живота ми“, добави той.
Това, което Neuralink показа, не може да се счита за „пробив“, каза Кип Лудвиг, бивш директор на програмата за невроинженерство в Националния здравен институт на САЩ, в коментар за Ройтерс. Той отбеляза, че е минало малко време от операцията, а компанията и пациентът имат още много да учат. В същото време той отбеляза положителен ефект за пациенти, които след имплантирането са успели да взаимодействат с компютър.
Милиардерът Илон Мъск създаде Neuralink през 2016 г. Три години по-късно проектът представи прототип на чип. През 2021 г. Neuralink показа маймуна, която благодарение на имплант, имплантиран в мозъка й, успя да играе видео игра. Мъск твърди, че нито една маймуна не е умряла по време на тестовете. През 2023 г. властите в САЩ разрешиха на Neuralink да проведе изпитания върху хора.
В началото на март Ройтерс съобщи, че месец след като Neuralink получи разрешение да тества технологията върху хора, инспекторите на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) откриха проблеми с воденето на записи и контрола на качеството на опитите на компанията върху животни. Neuralink не коментира проверката на FDA.
Източник – Meduza/Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News