Жители на незаконен жилищен комплекс край Варна настояват за среща с кмета Благомир Коцев и търсят отговори за статута на имотите си. Те твърдят, че са придобили къщите с редовни документи и са плащали данъци, докато общината поддържа позицията, че строежите са незаконни и подлежат на премахване.
„Това вече е петото интервю. Жителите излизаха редовно пред медиите. Мисля, че една от причините днес да няма много хора е страхът от негативни реакции в България – както в медиите, така и в социалните мрежи, включително коментари, че украинците са виновни за всички проблеми и трябва да се върнат в Украйна“, казва Павел, един от живеещите в комплекса.
Той допълва, че дори български граждани, живеещи в комплекса, не са получили обществена подкрепа.
„Вчера говориха и българи, жители на комплекса, и те също не получиха подкрепа от сънародниците си, че са виновни за случилото се“, каза той.
Жителите са подготвили редица въпроси към кмета на Варна, които очакват да поставят на предстоящата среща. Сред основните е този за статута на имотите и документите, които притежават.
„Ако моят дом е бил вписан в кадастъра, имал е удостоверение за търпимост, нотариален акт и са били плащани данъци, как като купувач да разбера, че държавата го счита за незаконен?“, попита той.
Друг въпрос засяга действията на администрацията.
„Ако обектите са били толкова очевидно незаконни, защо община Варна през януари 2025 г. е разрешила изработване на ПУП за тази територия“, пита жителят.
Сред поставените въпроси е и издаването на удостоверения за търпимост.
„Защо държавни органи са издавали удостоверения за търпимост, ако сега се твърди, че основанията за тях са били недостоверни?“
Собствениците поставят под въпрос и вписването и продажбите на имотите.
„Защо обектите са били вписвани в кадастъра и са се извършвали сделки до май тази година, ако са били незаконни?“
Друг ключов въпрос е как купувачите е трябвало да разберат за евентуален проблем с имотите.
„Как един обикновен купувач да разбере за проблем, след като има кадастрална регистрация, нотариални актове и платени данъци?“
Жителите искат и гаранции, че няма да бъдат единствените, които ще понесат последици.
„Гарантира ли общината, че добросъвестните собственици няма да останат единствените потърпевши от грешки на администрацията?“
Сред въпросите е и възможността за компенсации.
„Ако нарушенията са допуснати от държавни органи или длъжностни лица, предвиждат ли се компенсации за собствениците?“
Хората питат и защо години наред са били събирани данъци и такси за имотите.
„Защо общината е приемала данъци и такси за тези обекти, ако сега се поставя под съмнение техният статут?“
Неясно остава и бъдещето на вече закупените къщи. По-късно днес е насрочена среща между собствениците, инвеститорите и техните юристи. Ако бъдат предприети действия срещу тях, живеещите в комплекса заявяват, че са готови да потърсят правата си по съдебен път.
SafeNews припомня, че Олег Невзоров – соченият за бос на украинската групировка КУБ, изградила незаконния „град“ край Варна, излезе с първо публично изявление, часове след като Бойко Рашков обяви, че е напуснал България.
Източник: БНТ





