Кои са въпросите, които руснаците наистина искат да зададат на Владимир Путин? Руският президент ще отговаря на въпроси на членове на обществеността и медиите в първото си телевизионно шоу от началото на миналогодишната инвазия в Украйна. Това се случва на фона на тлеещото напрежението в Русия около войната.
Кол център, създаден от Кремъл за утрешното строго контролирано събитие „Резултати на годината с Владимир Путин“, каза, че по-голямата част от въпросите се отнасят до сметки за комунални услуги, увеличения на цените и заплатите на войниците.
И все пак настроението по улиците е много различно
Това става ясно от проучване на общественото мнение, проведено от The Times в Москва тази седмица. Вестникът иска да разбере какво наистина искат хората да попитат дългогодишния лидер на Русия.
Най-популярният въпрос, зададен от почти един на всеки пет респонденти, беше вариант на
„Кога ще приключи войната/специалната военна операция?“ Вторият по популярност въпрос беше за пенсиите и ниския жизнен стандарт
Някои хора успяха да изразят ясно чувствата си, без директно да споменават войната. Откритата критика на нахлуването в Украйна е рискована в Русия. Кремъл е наложил като престъпление „дискредитирането“ на руските въоръжени сили или разпространението на „фалшиви новини“ за конфликта. Западните разузнавателни агенции твърдят, че 300 000 руски войници са били убити или ранени по време на боевете в Украйна. Това е най-големият конфликт в Европа от 1945 г. насам.
„Какъв е смисълът на това, което се случва сега? За какво е това? От това, което ни казват, нищо не е ясно“, каза двайсетгодишен мъж. Друг респондент споделя: „Какво да попитам? Всички вече са питали всичко. Знаеш какво имам предвид. Но къде са отговорите?“
Само 7 на сто от анкетираните изразяват подкрепа за войната и Путин
„Бих му пожелал късмет. Аз съм патриот“, казва един.
Всеки четвърти обаче отказва да каже какво ще поиска от президента на утрешното събитие. На детска площадка в централния квартал Хамовники, един от най-богатите райони на града, една жена първоначално се съгласява да говори. Ала след това бързо се отдалечава, след като чува думата „Путин“.
Путин казва, че неговото участие е едно от най-ценните средства за измерване на тревогите на нацията. Събитието обаче беше отменено миналата година след нахлуването в Украйна. Въпросите се филтрират от членове на Всеруския народен фронт, асоциация на прокремълски активисти, която подкрепя войната.
Едва ли те ще позволят нещо, освен най-меката критика
Кремъл е изправен и под натиск от съпругите на мобилизирани войници, които са държани на фронта повече от година. Службите за сигурност спряха планираните улични протести в няколко града в Русия. Гневът обаче нараства.
Съпругите създадоха канал в Telegram, наречен The Way Home, за да изразят недоволството си. Те също така са наводниликол центъра за събитието в четвъртък с въпроси като кога съпрузите им ще бъдат допуснати у дома. Някои питания бяха споделени с The Times.
„Единственият път към дома в цинков ковчег ли е?“ попита една жена
Друг се оплака, че Путин е издал президентски помилвания на „сатанисти, канибали и изнасилвачи“, след като е служил в Украйна. Кремъл освободи някои от най-известните убийци в Русия, включително лидера на сатанистка банда, която убив и изяжда части от телата на жертвите си, в замяна на това да прекара шест месеца на фронта.
„Съпругът ми отиде в Украйна, защото е възпитан да откликне на зова на Родината. Но сега 90% от момчетата на фронта просто искат да се приберат у дома”, казва една от съпругите. „Наистина не разбирам целите на тази специална военна операция. Мислех, че живеем в страна, където законът работи. Но наскоро имам съмнения относно това.“
Проучванията на общественото мнение показват, че повече от 70% от руснаците подкрепят действията на своята армия в Украйна
Въпреки това критиците казват, че питането на хората директно дали подкрепят „специалната военна операция“ на Русия е безсмислено. Повечето респонденти се страхуват да не бъдат осъдени на властите.
В един случай миналата година полицията разпита мъж, пътуващ в московското метро, след като спътник го докладва, че е гледал антивоенни материали на телефона си. Полицията е била викана и в ресторанти и нощни клубове, след като хора са били чути да критикуват инвазията.
Друго проучване на независимата изследователска група Russian Field установи миналия месец, че броят на тези, които искат Кремъл да започне мирни преговори с Украйна (48%), сега е по-висок за първи път от тези, които са против преговорите (39%).
Миналата седмица Путин обяви, че ще се „кандидатира“ за нов шестгодишен мандат
Почти сигурно е, че бившия офицер от КГБ ще е на власт поне до 2030 г.
„Ще имаме ли избор на президентските избори?“ пита един респондент. „Колко още ще продължава това?“, чуди се друг.
Последните слухове за здравословното състояние на Путин също бяха тема на интерес по улиците на Москва
„Бих попитал, как сте със здравето, Владимир Владимирович? Всичко наред ли е?“ – пита мъж на средна възраст с намигване. Друг казва, ухилен, че ще попита: „Как си, боли ли те нещо?“
Други бяха по-директни:
„Имам само един въпрос: докога ще грачи?“ – каза мъж на около 30. Една жена, която беше с него, кимна в знак на съгласие, преди да побързат да си тръгнат.
Още новини четете в категорията Свят.