Киев не планира подновяване на договора за транзит на газ с Газпром за транзит на газ. Това заяви министърът на енергетиката на Украйна Герман Галущенко. Газпром доставя газ за Европа през Украйна в размер на 42,1 милиона кубически метра.
„Не планираме да сключваме допълнителни споразумения или да удължаваме действието на това споразумение“, каза той по телевизията, запис от който беше публикуван в канала на министерството в Telegram.
Според министъра газотранспортната система на Украйна е преминала стрес тестове, които „доказаха, че е възможно безопасно съществуване без транзит“.
На 4 март премиерът на Украйна Денис Шмигал заяви, че Киев е готов да продължи транзита на руски газ за Европа през своя територия след изтичането на договора с Газпром в края на тази година, но не възнамерява да преговаря за това директно с Москва .
Шмигал предположи, че газът може да бъде закупен от европейските страни, преди да бъде изпомпван в газотранспортната система на Украйна. Така Украйна официално ще транзитира европейски газ.
Припомняме, че транзитът през Украйна остава единственият маршрут за доставки на руски газ за страните от Западна и Централна Европа. Изпомпването по “Северен поток” е спряно. Доставките на газ по “Турски поток” и “Син поток” са предназначени за Турция и страните от Южна и Югоизточна Европа.
Доставките на руски газ преминават през Украйна в намален обем от май 2022 г., когато операторът на газо-транспортната система на Украйна обяви прекратяването на транзита към Европа през станция Sokhranovka поради непреодолима сила: компанията не може да упражнява контрол върху компресорната станция Novopskov в Луганската народна република.
Спирането на транзита на руски газ през Украйна не би трябвало да засегне доставките му за Унгария.
Горивото може да се доставя по газопровода “Турски поток” и разклоненията му през България и Сърбия, коментират от унгарската компания Foldgazszallito (FGSZ), която е оператор на газопроводната система в страната.
Доскоро руският газ достигаше до Унгария по няколко маршрута: през Украйна, Словакия и Австрия, както и по “Турски поток” и по-нататък през България и Сърбия. През последните месеци доставките от австрийския газов хъб в Баумгартен, един от най-големите в Европа, се извършват в малки количества и нередовно, посочват от унгарската фирма.
Почти целият руски газ за унгарските потребители е преразпределен на юг, заобикаляйки Украйна. На границата със Сърбия се доставя през газоразпределителния пункт в Кишкундорожма. “Техническата пропускателна способност на сръбско-унгарския контролно-пропускателен пункт Kiskundorozma-2 е 8.4 милиарда кубически метра годишно. Това е максималният обем, който може да бъде доставен в Унгария по този маршрут”, отбелязват от пресслужбата на FGSZ. Според нея, “в момента този газоразпределителен пункт на границата работи с голямо натоварване, но обемът на транспортирането, разбира се, може да бъде увеличен в съответствие с техническите му възможности, ако има достатъчен интерес от страна на търговците”.
Източник – Укринформ/Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News