Вчера българското правителство взе решение да не продава на Украйна два от своите ядрени реактори с вода под налягане ВВЕР от АЕЦ „Белене“, според доклад на Forbes България. Зад обявеното от Атанас зафиров обаче решение стои нещо, за което днес информира Forbes. И то няма нищо общо с тиражираната тема за изграждане на собствени мощности. Истината е съвсем друга – поискани са повече пари от българска страна, въпреки вече договорената сума с украинското правителство.
Върховната рада, парламентът на Украйна, преди това одобри закупуването на руското оборудване за използване в Хмелницката АЕЦ на страната, като съответното юридическо одобрение на решението е подписано от президента на Украйна Володимир Зеленски. Реакторите трябваше да се използват в енергоблокове № 3 и № 4 на АЕЦ.
По-рано Kyiv Post съобщи, че Украйна планира да построи два ядрени реактора със западен и два със съветски дизайн в Хмелницки, за да компенсира производството на енергия, нарушено от руските атаки срещу енергийната инфраструктура на страната.
Въпреки че мастилото върху решението на Украйна е изсъхнало, българската страна е поставила блокада на прехвърлянето.
Днес излязоха подробностите около това радикално решение – кой и какво стои зад него и какво следва сега:
Атанас Зафиров, заместник министър-председател на България и председател на Българската социалистическа партия (БСП), обяви решението, което според доклада на Forbes България е „подкрепено от всички партньори в правителството“. Като мотив вицепремиерът изтъкна, че страната ни се нуждае от развитие на ядрената енергетика, особено като се има предвид нарастващата цена на електроенергията в световен мащаб.
„Имаме колективно решение относно съдбата на двата реактора – те няма да бъдат продадени. Това е решение, подкрепено от всички коалиционни партньори. Благодаря на нашите партньори, че застанаха единни зад този стратегически избор“, каза той.
Зафиров настоява, че България разполага с достатъчно експертен потенциал и подготвена площадка за изграждане на втора атомна електроцентрала, въпреки дългогодишния отказ на правителството от проекта „Белене“, за който бяха похарчени над 1 млрд. евро без осезаеми резултати.
Властите в София предпочетоха да изградят два нови ядрени блока в АЕЦ „Козлодуй“, използвайки американската технология AP1000 на Westinghouse, а за строител бе избрана южнокорейската компания Hyundai. Украйна се стремеше да закупи руските реактори от България, тъй като разполага с инфраструктурата за завършване на атомната електроцентрала „Хмелницки“, която е съвместима със същия тип реактори. Предложената цена беше малко над 600 млн. евро, а парламентът на Украйна дори прие закон, с който даде зелена светлина на придобиването.
Според Forbes „1 милиард долара ще бъдат похарчени за модернизация. Цената на сделката с Украйна се оценява на около 600 млн. евро (676 млн. долара).“
Интерфакс-Украйна писа, че двете страни не са могли да се споразумеят за цената на покупката, като България е искала увеличение.
„Предполага се, че една от причините е, че са решили да преразгледат цената. Казаха ни, че българската страна иска почти 700 млн. долара, въпреки че нашата страна настоява да се придържа към договорените 600 млн. долара“, цитира Интерфакс-Украйна украинския депутат Андрий Жупанин.
Украинското държавно предприятие, което води преговорите по проекта, „Енергоатом“, е поискало също от София да отложи плащането.
През февруари 2025 г. Бойко Борисов, лидер на партия ГЕРБ и ключова фигура в София, потвърди продажбата на реакторите.
Първоначално той прогнозира, че проруската БСП няма да попречи на сделката, изтъквайки я като финансова победа за България – страна, която не е в състояние сама да използва реакторите, а приходите ще подпомогнат държавния бюджет.
Но в неделя, на 13 април, бе обявено, че сделката между България и Украйна за продажбата на оборудването за АЕЦ „Белене“ е под въпрос, коментираха високопоставени източници, близки до Министерския съвет.
НОВО 20! Сделката с Украйна за реакторите на АЕЦ „Белене“ пропада!?
Технологията, използвана за българските атомни реактори – ВВЕР или ВВЕР, водно-водни енергийни реактори – се използва и от руския държавен атомен гигант Росатом.
Kyiv Post вече писа, че поддържането на реактори ВВЕР в Европа и по света се използва от Росатом като инструмент за поддържане на присъствието му в Европа. Присъствието на Росатом може да се използва и за оказване на политически натиск и разпространяване на интересите на Русия или за изнудване, заяви пред Kyiv Post Елена Лапенко от мозъчния тръст DiXi Group.
„От една страна, страните диверсифицират доставките си на електроенергия и използват евтино финансиране от Русия за изграждането на тези АЕЦ. Но те водят до зависимост в продължение на десетилетия, цели 50-60 години, а след това удължават експлоатационния срок на тези реактори. И затова има такова разширяване“, каза Лапенко. „Първо се получава концесионно руско финансиране в продължение на десетилетия, а всички се чудят защо някои страни странно гласуват в ООН. Основното им конкурентно предимство е ниската цена – технологиите от съветската епоха са по-евтини от американските и френските.“
Остава неизвестно защо украинското правителство не се е обърнало към западен производител като Westinghouse, за да закупи реактори, които предлагат по-нови технологии и превъзхождат съветските стандарти.
Източник – Forbes, Интерфакс-Украйна/Превод:SafeNews