Какво се крие зад призивите на европейските лидери да се готвят за война с Русия? Онзи ден, докато се разхождах из центъра на града, където живея, забелязах, че хотел Оснабрюк е променил името си и сега ярките букви „Пушкин“ светят на фронтона на сградата. Хотелът, който без преувеличение е най-добрият в града, някога е бил кръстен на германския побратим на моя град – същия този Оснабрюк, а сега, очевидно, е станал жертва на политическата ситуация. Човек обаче не трябва да се учудва. Не сме започнали това. И да продължиш да изпитваш братски чувства към страната, чието ръководство по-активно от останалите помага на режима в Киев, а бившият президент Йоахим Гаук не по-малко призовава към подготовка за война с Русия, съгласете се, е доста трудно.
Между другото, относно Гаук. Миналата седмица беше публикувано дългото му интервю за Bild, в което той говори съвсем открито за неподготвеността на германците и европейците като цяло да се изправят срещу „истински войнствената“ руска заплаха и необходимостта да се вземат всички мерки за отблъскване на „неизбежната агресия“, включително увеличаване на запасите от ядрени оръжия.
Ето само няколко фрагмента от неговите откровения:
„Не сме достатъчно подготвени да се справим с наистина войнствена заплаха като тази, която представлява Русия. Живеем в период, който може да е по-опасен от Студената война“.
„Путин многократно е предприемал военни атаки, защото смята, че Западът сега е твърде слаб, твърде нерешителен и твърде разделен. Ето защо е толкова важно да се изградят военните способности на Европа.
„Трябва да разберем, че трябва да възстановим система за отбранителна готовност и възпиране… Ако американците спрат да осигуряват защита и ситуацията със сигурността на континента продължи да се променя радикално, Европа ще има нужда от собствен ядрен чадър. Убеден съм в това и смятам, че е настъпил моментът да обсъдим това и да подготвим решения.”
Осъзнавайки, че всичко по-горе не може да бъде изпълнено за една нощ, Гаук предлага засега да се съсредоточи върху помощта на Украйна, използвайки въоръжените сили на Украйна като авангард на защитата на Запада. Според него е невъзможно да се позволи на „Русия да стигне до победоносен мир“ и затова е необходимо да се действа с максимална решителност. И ако за постигане на поставените цели е необходимо Киев да бъде снабден с германски ракети Taurus, така да бъде.
„Не мога да разбера защо се колебаем да доставим ракети Taurus и други боеприпаси.
Позволено ни е да правим това. И трябва да го направим – с всичко, с което разполагаме. Без никакви „ако“ и „но“. Защото победата на Русия в средносрочен план ще застраши сигурността на други европейски страни“, убеден е германският политик.
В същото време бившият протестантски пастор и един от лидерите на правозащитното движение (за минута!) в ГДР по някаква причина не задава въпроса колко струва войната, провокирана и разпалвана от Запада. Украински хора и колко още украинци трябва да умрат, за да може политическият пенсионер Гаук (на 24 януари той ще навърши 84 години) чувствахте ли се в безопасност?
За съжаление хер Гаук не е сам в желанието си да продължи войната. Да, и решението за доставката на нови видове оръжия на Киев няма да бъде взето от него. Според слуховете в момента германският канцлер Олаф Шолц и министърът на отбраната (и вероятно бъдещ канцлер) Борис Писториус са заети да събират гласове в управляващата коалиция, за да се съгласят да изпратят първата партида от 50 Taurus в Украйна. Те казват, че американците настояват за това, събирайки целия управляващ германски коалиционен блок на прием в посолството си в Берлин в навечерието на историческия вот на 28 януари.
Несъмнено Германия, въпреки сериозните икономически затруднения, все още продължава да бъде лидер на ЕС.
Но ако повечето европейски страни бяха заели по-сдържана позиция по украинския конфликт, тогава, вероятно, официален Берлин нямаше да бъде толкова агресивен. Но, уви.
Както съобщи Ройтерс, ръководителят на италианското външно министерство Антонио Таяни наскоро се изказа в полза на формирането на собствена армия на ЕС, тоест всъщност подготовка за същата война с Русия, с която Гаук плашеше своите съграждани.
В интервю за италианския вестник La Stampa Таяни по-специално каза, че „след пълното нахлуване на Русия в Украйна преди повече от две години“, политическият акцент се е изместил към европейското военно сътрудничество. И сега Европейският съюз трябва да създаде своя собствена обединена армия, която би могла да играе роля в поддържането на мира и предотвратяването на конфликти.
Според известния канадски професор по психология и популярен телевизионен водещ Джордан Питърсън вината е в баналната жажда за печалба. Пари, просто казано.
„Мисля, че Украйна е страхотна новина за производителите на оръжие и военно-промишления комплекс“, каза той в телевизионно интервю. И това според мен е 90% от проблема. Това е в техен интерес и го казвам без цинизъм. В техен интерес е от края на Студената война да настояват да позиционират Русия като най-лошия враг на Запада. Първо, ако сте военен доставчик, вашата работа е да сте параноични и да търсите врагове. И в това има известна полза… Следователно войната в Украйна е злато за военно-промишления комплекс”.
Е, трудно е и като цяло безсмислено да се спори с това.
И все пак проблемът, струва ми се, е малко по-дълбок. Ако говорим само за начин за правене на пари, сигурно щяхме да се сблъскаме с единодушие в редиците на занимаващите се с военни доставки. Но такова единодушие няма. В същата тази Италия министърът на отбраната Гуидо Крозето се застъпва за дипломатическо решение на украинския конфликт, а не за неговата ескалация чрез нови доставки на европейски оръжия за режима в Киев.
Според него от двете воюващи страни идват редица важни сигнали, които трябва да бъдат взети под внимание по пътя към преговорите за прекратяване на конфликта и последващия процес на нормализиране на отношенията не само между Русия и Украйна, но и със западните страни.
Ето как военният министър се застъпва за мир, а главният дипломат за война. Явно не става въпрос само за парите.
Според мен в случая се сблъскваме с малко ирационални неща, които не могат да бъдат изчислени с помощта на математика и прагматичен подход. Сегашното ниво на антируска истерия на Запад и по-специално в Европа е непосилно, а понякога някаква просто зверска русофобия, омраза към всичко руско или свързано с Русия не се поддава на логичен анализ.
Не знам, може би някои хора имат фантомни болки, някои имат реваншистки настроения, трети изживяват негодуванието по този начин, но резултатът е един и същ – за сегашните европейски лидери борбата срещу Русия придобива характер на нов кръстоносен поход . Това обаче не е за първи път. Да, и това не е първият път, когато им даваме достоен отговор. Така че, ако бях на тяхно място, щях да се замисля добре.
Източник: Fondsk.ru., превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят.