Знамена, оборудване и торби с човешки екскременти. Това оставиха хората на Луната. В продължение на хиляди години Луната е вдъхновявала и примамвала хората, като същевременно е била недостъпна. Всичко се промени на 13 септември 1959 г., когато безпилотният космически кораб на бившия СССР Луна-2 кацна на повърхността му – между Морето на дъждовете и Морето на яснотата. Според НАСА при кацането на сондата се е образувал кратер. Този ключов момент, който предизвика издигането на лунния прах, бележи началото на изследването на Луната. И според някои учени, нова геоложка ера, наречена Лунен антропоцен. Точно това се казва в статия, публикувана в Nature Geoscience на 8 декември.
„Идеята е много подобна на дискусията за антропоцена на Земята. Изследването на това доколко хората са повлияли на нашата планета“, каза водещият автор Джъстин Холкомб, учен по геоложки проучвания в Университета на Канзас.
„Консенсусът е, че На Земята , антропоценът е започнал в някакъв момент в миналото, независимо дали преди стотици хиляди години или през 1950 г. По същия начин ние твърдим, че лунният антропоцен вече е започнал. Но искаме да предотвратим широко разпространени щети или забавяне в разпознаването му. Докато не измерим значителен лунен ореол, причинен от човешка дейност.“
От години учените се опитват да определят окончателно началната точка на антропоцена на Земята и наскоро представиха нови доказателства от Канада. Където някои изследователи смятат, че е започнала трансформираща глава в историята на нашата планета. Идеята за лунен антропоцен идва в момент на подновен интерес сред гражданските космически агенции и търговски организации към завръщането на Луната. Авторите на статията твърдят, че с разширяването на обхвата на изследванията човечеството ще промени още по-радикално условията на околната среда на Луната. Включително тези, които вече са били формирани от нея в началото на лунния антропоцен.
Отпечатъкът на човечеството върху Луната
Ентусиастите на открито и любителите на националните паркове вероятно са запознати с концепцията Leave No Trace за уважение към природата. И правилно изхвърляне на отпадъци. Луната обаче беше буквално осеяна със следи от изследвания. След кацането на Луна 2 повече от сто космически кораба са се разбили или кацнали тук. Увреждайки повърхността на поне още 58 места. Кацането на Луната е невероятно трудна задача, както се вижда от многобройни инциденти, оставили следи под формата на нови кратери.
Космическата надпревара от Студената война стартира серия от лунни мисии. Но повечето от тези проекти впоследствие бяха изоставени. НАСА беше първата, която изпрати човек в лунна орбита през 60-те години на миналия век. А през 1969 г. беше първата, която успешно приземи астронавти на повърхността на сателит като част от мисията Аполо 11. Общо между 1969 и 1972 г. 12 астронавти на НАСА са посетили повърхността на Луната. Според споменатата статия хората са оставили много неща. Научно оборудване за експерименти, компоненти на космически кораби, знамена, снимки и дори топки за голф, торби с човешки екскременти и религиозни текстове.
От Земята Луната изглежда непроменена. В крайна сметка там няма животоподдържаща атмосфера или магнитосфера и микрометеоритите редовно падат на повърхността. Според изследователите обявяването на лунния антропоцен ще внесе специфика в терминологията и методологията на изследването. То ще затвърди твърдението, че поради човешка намеса Луната се променя по неестествен начин.
Източник: Nature Geoscience, превод SafeNews
Още новини четете в секция Свят.