Какво е спирулина и наистина ли е полезна за здравето? Спирулината съдържа високо съдържание на полезни хранителни вещества и има мощен ефект върху тялото и здравето. Синьо-зелените водорасли имат много ползи и недостатъци за здравето, които всеки трябва да знае.
Какво е спирулина?
Спирулина е водорасло, което се използва в различни култури от векове. Водораслото получи името си поради необичайната си форма: ако погледнете микроорганизма под микроскоп, ще видите малка зелена спирала.
Днес се използва широко в медицината като хранителна добавка, както и като оцветител в дъвки, бонбони и други хранителни продукти.
Спирулината е важен продукт за човешкото хранене и може да се използва като пълноценен източник на протеини, витамини и минерали без значителни странични ефекти.
100 г суха спирулина на прах съдържа 290 калории. Нивото на протеин в състава на спирулина достига 70% от сухото тегло, което може да се сравни с яйцата.
Ползи от спирулина
Осигурява витамини и минерали
Диетологът Еми Сатраземис каза, че спирулината съдържа значителни количества калций, ниацин, калий, магнезий, витамини от група В и желязо.
Спирулина е с особено високо съдържание на витамин B12, който помага за изграждането на ДНК и е от ключово значение за поддържането на здрави кръвни и нервни клетки.
Освен това е добър източник на желязо, като съдържа около 2 g на 1 супена лъжица.
Антиоксидант
Спирулина е отличен източник на антиоксиданти. Стимулира мозъка, действа като аналгетик и противовъзпалително средство, блокира свободните радикали – предпазва клетките от оксидативно увреждане.
Повечето от функциите се изпълняват от растителния протеин фикоцианин, който се бори с всяко хронично възпаление
Понижава кръвното налягане
Твърде високото кръвно налягане създава допълнително натоварване на кръвоносните съдове, сърцето, мозъка, бъбреците, очите. В резултат на това се увеличава рискът от инфаркти, аортни аневризми, съдова деменция и бъбречни заболявания.
Благодарение на хлорофила, който оптимизира нивото на рН в организма, добавянето на спирулина прави кръвоносните съдове по-меки и по-широки: кръвотокът се подобрява, кръвното налягане се нормализира.
Подпомага имунната система
Спирулина е в състояние да стимулира производството на антитела и да регулира нагоре или надолу експресията на цитокин-кодиращи гени, за да предизвика имуномодулиращи и противовъзпалителни реакции.
Насърчава загубата на тегло
Спирулина допринася за здравословното хранене и подобрява ефекта от диети, насочени към отслабване. Водораслите са с ниско съдържание на мазнини и калории, но съдържат аминокиселина, която потиска апетита.
Кога спирулина е вредна
Спирулина може да причини индивидуална непоносимост и алергии. Синьо-зелените водорасли укрепват имунитета и са противопоказани за хора със заболявания, свързани с хиперактивност на имунната система.
Спирулина може да намали ефективността на имуносупресорите, използвани при лечението на определени заболявания.
Не се препоръчва използването на микроводорасли заедно с лекарства, които намаляват коагулацията на кръвта.
Стандартната дневна доза варира между 1 g и 3 g, но може да се увеличи до 10 g, като се следват препоръките на производителя. Порцията трябва да бъде разделена на 2-3 приема и, което е важно, да се въведе в диетата не изведнъж, а постепенно.
Източник – Real Simple /Превод:SafeNews