Какво договори Путин с близкоизточните си партньори? Президентът на Русия направи работни посещения в Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия. Това е първото подобно пътуване от четири години насам. Москва беше в постоянен контакт с Абу Даби и Рияд, което доведе до значителен напредък. И двете монархии от Персийския залив официално ще се присъединят към БРИКС след по-малко от месец. Освен това има обширен двустранен дневен ред, който беше обсъден. За основното в преговорите – в материала на РИА Новости.
„Цветен прием“
По време на целия полет президентският самолет беше придружен от четири изтребителя Су-35С на руските въздушно-космически сили. От летището Путин отиде в Каср ал-Ватан (Двореца на нацията). Кортежът е с кавалерийски ескорт, а към двореца е даден залп от артилерия. На церемонията по срещата с президента Мохамед бин Зайед ал Нахаян прозвучаха химните на ОАЕ и Русия. А военни самолети – вече местни – разпръснаха в небето цветовете на руското знаме.
След протоколни процедури, които обаче още веднъж подчертаха важността на визитата, страните започнаха преговори. Започнаха в разширен състав, с делегации.
Путин и Ал Нахаян вече се срещнаха лично тази година. В кулоарите на юнския Санкт Петербургски международен икономически форум (SPIEF). ОАЕ бяха поканени там с почетния статут на страна гост. Два месеца по-късно се проведе срещата на върха на БРИКС, на която беше одобрена молбата на Абу Даби за членство. ОАЕ е пълноправен член на тази международна асоциация от 1 януари 2024 г. Москва също си сътрудничи с Абу Даби във формата ОПЕК+, конгломерат от доставчици на петрол.
На първо място Ал Нахаян припомни, че ОАЕ са „най-големият партньор на Русия в Близкия изток, както и най-големият й инвеститор“. „През последните години отношенията между нашите страни се развиват активно в различни области. Оценявам вашата лична роля в това“, подчерта той, обръщайки се към Путин.
Благодарейки за „колоритния и приятелски прием“, руският президент отбеляза, че „двустранните отношения са достигнали безпрецедентно високо ниво“. През 2022 г. стокообменът се е увеличил с 67,7 процента, като растежът продължава. Хуманитарните връзки се задълбочават.
„Миналата година почти един милион туристи от Русия посетиха Обединените арабски емирства. Беше открито руско училище. И ние сме ви благодарни, че решихте въпроса за предоставяне на място за строеж на православен храм“, каза Путин.
Диалогът продължи на работна закуска. Обсъдени бяха конфликтите в Украйна и Близкия изток, бъдещето на ОАЕ в БРИКС и много други. Първоначално нямаше планове за подписване на съвместни документи, след Абу Даби Рияд чакаше Путин.
Ще се видим в Москва
За последно руският президент посети Кралство Саудитска Арабия (КСА), както и ОАЕ, през 2019 г. Но разговори се провеждаха редовно с престолонаследника и (от миналата година) министър-председател Мохамед бин Салман Ал Сауд.
Путин пристигна в Рияд вечерта. Представителна делегация от саудитски служители го очакваше в кралската зала на международното летище „Крал Халид“. След като разговаря с тях, президентът отиде в дворцовия комплекс Ал-Ямама, за да се срещне с престолонаследника.
Мохамед бин Салман Ал Сауд отбеляза, че „благодарение на политическото сътрудничество беше възможно да се повлияе положително“ на ситуацията в Близкия изток. И това засили регионалната сигурност. „Вие сте скъп гост на саудитска земя“, подчерта той, обръщайки се към Путин.
Руският президент припомни, че посещението на престолонаследника в Русия е било планирано. Но определени обстоятелства са попречили това да се случи. И изрази надежда за следваща среща в Москва. Саудитският лидер се съгласи.
„Нищо не може да попречи на развитието на нашите приятелски отношения“, подчерта Путин. И добави.
„През последните седем години отношенията между Русия и Саудитска Арабия „придобиха такова качество и достигнаха ниво, невиждано досега. За всички нас сега е много важно да обменяме информация и оценки с вас за това, което се случва в региона“.
Преговорите, на които освен регионалния дневен ред се планираше да засегнат и енергийни въпроси (включително коридора Север-Юг), продължиха при закрити врата.
От Рияд руският лидер ще се върне в Москва, където в четвъртък ще се срещне с друг близкоизточен лидер – иранския президент Ибрахим Раиси.
Еднодневната обиколка на Путин силно развълнува американския политически елит. Както отбелязва Bloomberg, това посещение демонстрира „готовността на водещите производители на енергия и дългогодишни партньори на САЩ да поддържат връзки с Москва“.
През пролетта лидерите на Саудитска Арабия и ОАЕ – традиционни, както се смята, американски съюзници – дори не пожелаха да говорят с Байдън по телефона. Близкоизточното му турне беше фиаско. Удари с юмруци вместо ръкостискания, никакви американски знамена в небето. И разбира се, никакви политически ангажименти. Успешното посещение на Путин изглежда ще има дълготраен отзвук във Вашингтон.
Още новини четете в секция Свят.