Каква е тайната на здравия сън? Безсънието е ужасно, защото този проблем разрушава живота, всичките му аспекти. Проблемът със съня може да има много причини, но последствията винаги са лоши.
Готови ли сте да разберете защо имате проблеми със съня и какво да правите по въпроса?
Причини за безсъние
Въпреки че всички сме различни, изследванията показват ясна картина как загубата на сън става хронична и се развива безсъние. Този процес преминава през три етапа.
Първо, един човек може да е по-податлив на проблеми със съня от други. Той може да бъде естествено по-тревожен или да има проблеми с изключването през нощта.
Второ, обикновено има нещо, което причинява епизода на безсъние. Това може да е период на емоционален стрес, като загуба на любим човек или развод, или внезапна промяна в средата.
Трето, в резултат на лошия сън се развиват навици за справяне с ефектите от загубата на сън, но те влошават проблема.
Ето най-често срещаните симптоми на безсъние:
Трудно ти е да спиш
Лежите будни дълго време през нощта
Събуждате се няколко пъти през нощта
Събуждате се рано сутрин и не можете да заспите отново
Не се чувствате отпочинали, когато се събудите
Не можете да заспите през деня, въпреки че сте уморени.
Чувствате се уморени и раздразнителни през деня и трудно се концентрирате.
Не можете да си спомняте нещата лесно.
Тези симптоми много често се появяват от време на време и не причиняват дългосрочни проблеми. Дългосрочните проблеми със съня обаче могат да доведат до психични проблеми като депресия или тревожност.
7 начина за преодоляване на безсънието
Опитайте когнитивно-поведенческа терапия. CBT е доказан метод за повторно научаване как да спите. Терапията ви помага да разберете какви проблеми засягат вас и съня ви.
Опитайте релаксация при безсъние. Безсънието често се свързва с чувство на тревожност. Ако често се тревожите за нещо, трябва да разрешите тези проблеми и да ги оставите настрана, когато си лягате. Опитайте следните техники за релаксация:
Дихателни упражнения.
Внимателност
Техники за медитация и йога
Насочвана визуализация
Пазете се от синята светлина
Изкуствена светлина, светодиоди, флуоресцентни лампи и лампи с нажежаема жичка подвеждат мозъка да мисли, че е ден. Тялото ви ще иска да се подготви за деня, като произвежда хормона кортизол, който не е препоръчителен преди лягане!
Избягвайте кофеина, ако е възможно.
Избягвайте всичко, което съдържа кофеин след 14 часа. Кофеинът остава в тялото до 8 часа.
Избягвайте алкохола. Алкохолът действа като успокоително, което кара тялото и ума ви да пропуснат важна стъпка в циркадния ритъм, което води до лош нощен сън.
Посъветвайте се с Вашия лекар.
Вашият лекар е най-квалифицираният източник на съвети за безсъние. Ако имате проблеми да управлявате безсънието си сами, Вашият лекар може да препоръча алтернативни методи, които да Ви помогнат да си починете добре през нощта.
Практикувайте добра хигиена на съня.
Това е най-добрият начин да започнете пътуването си към по-добра нощна почивка. Този термин се отнася до набор от практики и навици:
Постоянен график за сън.
Лягайте и се събуждайте по едно и също време всеки ден, дори през уикендите, за да регулирате вътрешния часовник на тялото си.
Създайте релаксиращ ритуал преди лягане.
Дейности като вземане на топла вана, четене на книга или упражнения за дълбоко дишане могат да помогнат за подготовката на тялото за сън.
Комфортна среда за спане. Тиха, тъмна и прохладна стая с удобно легло и матрак спомага за по-добър сън.
Редовни упражнения.
Редовната физическа активност спомага за по-добър сън, но е важно да избягвате упражненията твърде близо до леглото.
Източник: Sleep Matters Club / Превод: SafeNews