Как Владимир Путин надхитри двама президенти на САЩ? И как успява да манипулира останалите световни лидери? Това разкрива Боб Удуърд в своята нова ексклузивна книга.
По време на частно събитие за набиране на средства в Ню Йорк през октомври 2022 г. президентът Байдън отправя зловещо предупреждение за перспективата за ядрен „Армагедон“.
„Имаме човек, когото познавам доста добре, той се казва Владимир Путин“, казва Байдън пред публиката според новата книга на Боб Удуърд „Война“, излязла преди дни. „Прекарах доста време с него. Той не се шегува, когато говори за потенциалната употреба на тактически и ядрени оръжия.“
Най-голямото предизвикателство, каза Байдън, е да се разбере как мисли руският лидер.
Владимир Путин, който е президент на Русия от 2012 г., отдавна кара световните политици да гадаят. Дали той е най-голямата заплаха за световния мир в днешно време, или несправедливо очернен руски патриот? Директорът на ЦРУ Уилям Бърнс казва пред Удуърд, че Путин е „широко смятан сред световните лидери за майстор манипулатор“. И никъде това не е толкова очевидно, колкото в отношенията му с президентите на САЩ.
Байдън, който след срещата си с Путин през 2011 г. му каза: „Не мисля, че имате душа“, а Путин отговори с усмивка и смразяващата реплика: „Ние се разбираме“, е последователен в мненията си. „Путин е зло“, казва Байдън на съветниците си в Овалния кабинет, според Удуърд. „Имаме работа с олицетворение на злото.“
В същото време бившият президент Доналд Тръмп изказва повече възхитителни думи за руския автократ.
Той нарече Путин „много умен човек“ и определи руската инвазия в Украйна като „гениален“ ход.“Путин ме уважава“, казва Тръмп пред Удуърд. „И аз уважавам Путин.“
Най-ефективната тактика на Путин по отношение на всеки съперничещ политик, пише Удуърд, е „внимателно калибрирана офанзива на ухажване“. Той успява да експлоатира и да надхитри президентите, като им дава (или поне изглежда, че им дава) това, което искат.
За Байдън това е илюзията за дипломатически отношения. По време на многобройните си срещи лице в лице със сегашния президент Путин „звучеше в много от правилните тонове, все неща, които Байдън искаше да чуе“, пише Удуърд. „Той беше плавен, спокоен, изразителен и внушаваше изумителна самоувереност.“ Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс заяви пред Удуърд, че Путин е създал впечатлението, „че може би руснаците се стремят да направят това, което ние се стремим да направим. Да изградим отношения, които са стабилни и предвидими.“
С Тръмп Путин използва различен подход:
„Той каза много добри неща за мен“, казва Тръмп пред Удуърд.“Каза, че Тръмп е брилянтен, че Тръмп ще бъде новият лидер и всичко останало. А някои от тези клоуни казаха: „Трябва да се отречеш от Путин“. Аз казах: „Защо да се отричам от него?“
Макар че по време на пресконференция в Москва през 2015 г. Путин сякаш нарече Тръмп „брилянтен“, точният смисъл може би се е изгубил в превода. „Действителната руска дума беше „колоритен“, уточнява Бърнс пред Удуърд. „Което не е точно същият вид комплимент.“ Каквото и да е било истинското значение на Путин, ефектът е точно такъв, какъвто той се е надявал. „Путин се заигра с егото на Тръмп“, пише Удуърд.
Путин е по същия начин хитър с Байдън.
По време на среща между Байдън и Путин през лятото на 2021 г. Путин заобиколи въпросите за Украйна – безпрецедентните 110 000 руски войници бяха на границата – и вместо това се съсредоточи върху хаотичното изтегляне на Байдън от Афганистан.“Защо напуснахте Афганистан?“ Путин попита Байдън „в опит да го изкара от равновесие“, пише Удуърд. Това беше стратегически ход, опит да се постави в центъра на вниманието нещо, което Путин видя като слабост.
Путин се държи също толкова пресметливо и с други световни лидери, независимо дали се опитва да ги унижи публично – през 2007 г. той позорно разхожда големия си черен лабрадор пред германския канцлер Ангела Меркел, която има фобия от кучета, – или ги подмамва да кажат точно това, което иска да чуе.
По време на телефонен разговор през 2022 г. с Борис Джонсън, който се опитваше да разубеди Путин да започне война с Украйна, Путин накара министър-председателя на Обединеното кралство да признае, че „Украйна няма да се присъедини към (НАТО) в обозримо бъдеще.“ По-късно Джонсън призна, че Путин „ни е хванал в капан“. Джонсън не можеше да го каже публично, „защото това щеше да противоречи на политиката на отворени врати на НАТО“, пише Удуърд. Но с това признание „изглеждаше така, сякаш Путин е наложил руско вето върху решението на суверенна държава да кандидатства за членство в НАТО.“
Путин има много слабости.
Сред доминиращите му личностни характеристики, според анализаторите на американското разузнаване, е това, че е „тънкообиден“ и „изключително несигурен“. По време на телефонен разговор с Байдън през 2021 г. Путин изригнал, че е „разстроен, че е бил наречен убиец“ – препратка към интервю за телевизия Ей Би Си, в което Байдън даде таква оценка на руския президент.
Но най-големият фактор за безпощадността на Путин, особено в Украйна, беше пандемията от COVID-19.
„Путин беше променен от интензивната и продължителна изолация“, пише Удуърд, позовавайки се на доклади на американското разузнаване. „Той се беше обградил с малък кръг от доверени хора със сходни националистически възгледи. Беше физически и метафорично отделен от руското общество в продължение на почти три години.“ Голяма част от изолацията си той прекарва в четене на руска история и изучаване на древни карти. „Завземането на Украйна се е превърнало в нещо като трескав сън по време на изолацията му заради COVID“, пише Удуърд. „Но треската не премина.“ Байдън вярваше, че разбира Путин – че голямата му амбиция е „да бъде голям играч на голямата сцена“, както веднъж казал на близкото си обкръжение. Но с приближаването на Путин към война Байдън започна да се съмнява. „Дали съм сбъркал?“ Байдън попита група руски експерти по време на среща в Белия дом за намеренията на Путин. „Дали руският президент иска да бъде уважаван световен лидер или военен мошеник? „Какво пропускам?“
Междувременно Тръмп продължава да настоява, че разбира Путин повече от всички.
„Познавам го много добре. Много, много добре“, каза Тръмп по време на интервю. „Знаех, че той винаги е искал Украйна. Говорехме дълго за това.“ Дан Коутс, бившият директор на националното разузнаване на Тръмп, заяви пред Удуърд: „За мен все още е загадка как (Тръмп) се държи с Путин и какво казва на Путин. Неговото протягане на ръка и никога не казва нищо лошо за Путин, а казва положителни неща. За мен това е страшно.“
През юли миналата година Удуърд попита Джейсън Милър, помощник в кампанията на Тръмп, за тайните телефонни разговори, за които се твърди, че Тръмп е имал с Путин, след като е напуснал Белия дом през 2021 г. Милър отрече съобщенията, но настоя, че Тръмп има достатъчно влияние върху Путин, за да може лесно да спре войната в Украйна, ако отново стане президент.
„Той познава точките на натиск и върху Путин, и върху Зеленски, за да се справи“, казва Милър пред Удуърд.“След 5 ноември мисля, че президентът Тръмп ще може да го реши или до голяма степен да го реши до момента, в който положи клетва.“
Това е смело обещание, с което директорът на ЦРУ Уилям Бърнс не е съвсем съгласен. „Путин има план“, казва Бърнс пред Удуърд. „Точно както го правеше, когато Тръмп беше на поста, играейки си с него.“
Източник – New York Post/Превод:SafeNews