Как може да изглежда един свят, поделен от Путин, Тръмп и Си?
Американският президент се обърна към руския си колега в опит да сложи край на конфликта в Украйна, докато лидерите се борят за глобално влияние, а Китай се опитва да демонстрира силата си.
Newsweek създаде карта, която показва как може да изглежда светът, споделян от Владимир Путин, Доналд Тръмп и Си Дзинпин, ако се оформи глобална шахматна партия.
Изданието отбелязва, че според Весела Чернева, заместник-директор на Европейския съвет за външна политика (ECFR), процесът на прекратяване на украинския конфликт има отзвук от Ялтенската конференция от 1945 г. между лидерите на САЩ, Великобритания и СССР, която предшества разделянето на Европа по време на Студената война.
„В Ялта великите сили решават бъдещето на Източна Европа. Точно така изглежда сега ситуацията по отношение на Украйна. Решението за бъдещето на Украйна без Украйна е и решение за бъдещето на Европа без Европа“, добави Чернева в интервю за Newsweek.
От своя страна Стефан Волф, професор по международна сигурност в Бирмингамския университет, смята, че президентът Тръмп вижда света разделен от великите сили на сфери на влияние.
Вероятно ще видим как свръхсилите ще си поделят земното кълбо – Китай и САЩ – и все още не е ясно какво ще се случи с Русия, дали тя ще стане независим играч, или ще бъде още по-зависима от Китай, уточнява Волф.
Чернева обаче е обезпокоена, че позицията на Тръмп сочи към възможността Източна Европа да бъде оставена на произвола на съдбата.
Като се има предвид, че влиянието на Москва върху вътрешната политика на страни като Чехия, Словакия, България, Румъния и Полша е доста голямо, те могат да се окажат под руски контрол. Освен това Руската федерация има голямо влияние в Молдова, Унгария, Сърбия, Грузия и редица други европейски държави, за което свидетелстват различни събития в тях. В същото време Централна Азия, включително Монголия, може да се превърне в арена на съперничество между Русия и Китай.
Професор Волф отбеляза, че след началото на руската инвазия на украинска територия Казахстан е станал много нервен и сега „клони плътно“ към Пекин, страхувайки се от Москва. Затова Си Дзинпин е обещал нещо на Касим-Жомарт Токаев, като го е успокоил.
Казахите може би са малко по-скептични по отношение на Русия и Украйна, защото знаят, че китайците са дали ясно да се разбере, че няма да позволят на Русия да се намесва в делата на Северен Казахстан, където има значително руско население – обясни Волф.
В северната част на Западното полукълбо вероятно ще „царува“ Тръмп.
Той иска да присъедини Гренландия към САЩ и да поеме контрола над Панамския канал, като дори е преименувал Мексиканския залив, за да отрази философията си „Америка на първо място“. Улф смята, че Тръмп е заложил на Западното полукълбо, но може да се сблъска с противопоставянето на Китай в Латинска Америка, което вероятно ще накара Тръмп да се съсредоточи още повече върху Западното полукълбо и да се отърве от това, което смята за безсмислени ангажименти, които има в други региони, обяснява Улф.
Досега Тръмп не е получил това, което искаше от Путин по сделката с Украйна, и ако Москва не може да постигне споразумение с Вашингтон, зависимостта ѝ от Пекин ще нарасне.
Китай ще трябва да прецени отношенията си с Русия спрямо отношенията си с ЕС, смята Волф.
Не е ясно и дали ще бъде постигнато разбирателство между САЩ и КНР по отношение на Тайван.
Волф смята, че Китай все още не е готов да завземе Тайван със сила, тъй като в Южнокитайско море има други горещи точки, където Вашингтон ще бъде принуден да се намеси в ситуацията. Например на страната на Филипините. Възможно е да има такива негласни споразумения, при които китайците оказват натиск, а САЩ не реагират. Тогава става ясно, че има мълчаливо признание, че Южнокитайско море принадлежи на Китай, заключава Волф.
Източник – Newsweek/Превод:SafeNews