Как средиземноморската диета се отразява на децата и юношите. Мета-анализ на рандомизирани клинични проучвания показа, че средиземноморската диета подобрява метаболизма и сърдечно-съдовото здраве при деца и юноши.
Какво е важно да знаете
Фокусът върху плодовете, зеленчуците, зехтина и рибата, вместо ултра-преработените храни, значително подобрява систолното кръвно налягане, нивата на триглицеридите, общия холестерол и LDL холестерола. Бяха отбелязани и подобрения в HDL холестерола, въпреки че диастолното кръвно налягане, глюкозата, нивата на инсулин и инсулиновата резистентност остават непроменени.
Експертите смятат, че лекарите трябва да обмислят включването на диетични консултации и диетични корекции, базирани на средиземноморската диета, в своята практика, особено за млади пациенти, изложени на риск от кардиометаболични проблеми.
Профилактиката на сърдечно-съдовите заболявания трябва да започне от най-ранна възраст. Има данни за връзката между натрупването на атеросклеротични плаки и рисковите фактори за сърдечно-съдови заболявания в детството и последващите проблеми в зряла възраст. Нарастващото разпространение на метаболитния синдром сред децата и юношите подчертава спешната необходимост от ефективни интервенции за подобряване на кардиометаболитното здраве.
Какви са ползите от диетата
Средиземноморската диета има добре известни ползи за възрастните, така че изследователите се опитват да увеличат базата от доказателства за нейните положителни ефекти върху младите хора.
Мета-анализ на девет рандомизирани клинични изпитвания, включващи 577 субекта на възраст от 3 до 18 години (около 60% от които са момичета), показва резултати със средна продължителност на изследването от 17 седмици (8 до 40 седмици).
Шест от тези проучвания са фокусирани върху деца и юноши с наднормено тегло, а две са фокусирани върху участници с неалкохолна мастна чернодробна болест. Едно проучване включва деца в преддиабетно състояние, а други две включват здрави деца.
Придържането към средиземноморската диета (въз основа на индекса за качество на средиземноморската диета за деца и юноши) е оценено само в четири проучвания. В седем проучвания на участниците бяха дадени рецепти за средиземноморската диета, а в другите две участниците бяха обучени на здравословно хранене въз основа на диетата.
В сравнение с контролната група, интервенцията, базирана на средиземноморската диета, доведе до намаляване на систоличното кръвно налягане (средна разлика -4,75 mm Hg, 95% CI -8,97 до -0,52), нивата на триглицеридите (-16, 42 mg/dL, 95% CI -27,57 до -5,27), общ холестерол (-9,06 mg/dL, 95% CI -15,65 до -2,48) и LDL холестерол (-10,48 mg/dL, 95% CI -17,77 до -3,19). Имаше също повишаване на холестерола на липопротеините с висока плътност (средна разлика 2,24 mg/dL, 95% CI 0,34 до 4,14).
Тези резултати предполагат, че средиземноморската диета е ефективна за подобряване на липидния профил и кръвното налягане. Въпреки това, ефектът му върху инсулиновата резистентност и метаболизма на глюкозата може да бъде по-малко значим или да изисква по-дълъг период на интервенция.
Метаанализът има някои ограничения.
Първо, някои проучвания са изложени на риск от пристрастия. Не всички интервенции са фокусирани изключително върху средиземноморската диета, тъй като някои включват и физическа активност или упражнения.
Ето защо изследователите подчертават важността на по-нататъшното наблюдение и изследване на комплексните ефекти на средиземноморската диета върху деца и юноши, за да се предоставят по-точни препоръки.
Източник – Styler /Превод:SafeNews