Хиляди богомолци устояха на полицейските барикади пред Пещерския манастир в Киев в неделя, за да отпразнуват украинския православен Великден.
Тържеството дойде на фона на конфронтация с руските религиозни служители относно контрола върху свещеното място.
Семейства, стискащи великденски кошници, пълни с украсени яйца, сладкиши и свещи, се редяха на опашка, за да получат благословия от митрополит Епифаний, лидерът на Православната църква на Украйна, която излезе от контрола на Москва след разпадането на Съветския съюз.
Това беше първият път, когато украинската църква проведе Великденска служба в 980-годишния манастир, който се превърна в център на спор между Киев и Москва след миналогодишното нахлуване от Русия
Украинските служби за сигурност нахлуха в манастира през ноември, като обвиниха духовенството в извършване на подривна дейност от името на Русия. Патриарх Кирил, лидерът на Московската патриаршия, подкрепя инвазията, като казва, че управлението на президента Путин е „Божие чудо“.
Правителството в Киев нареди на монасите, лоялни към Московската патриаршия, да напуснат манастира и постави лидера му, митрополит Павел, под домашен арест, докато съдът разглежда обвиненията в държавна измяна. Крайният срок за напускане на монасите изтече в края на миналия месец, но полицията не пожела да изведе монасите със сила. Те проведоха слабо посетена Великденска литургия на руски език в отделна църква в комплекса.
В Москва Путин аплодира „укрепващата“ роля на църквата, докато посещава катедралата „Христос Спасител“. „Искам да изкажа своята дълбока благодарност за неуморната и безкористна работа за опазване на непреходните исторически, духовни, морални и семейни ценности, като възпитавате и просветите младежта“, каза той.
Той говори, след като неговите сили превърнаха в руини църква в Запорожка област на Украйна. „Масираната“ атака нанесе щети на близките сгради в Комишуваха.
„Нищо не е свято, дори в нощта на възкресението“, написа в Telegram Юрий Малашко, началник на Запорожката областна военна администрация, цитиран от The Times. Богомолци се опитаха да извадят икони от останките.
Присъстващите на службата в Киев разказаха вълнуващо за преживяното.
„Украинците платиха за това с нашата кръв“, споделя 62-годишната Мария Герасимова. Тя се мести в Киев от Донбас, след като руските сепаратисти поеха контрола. „Видях какво направиха там“, допълва тя.
30-годишната София Петровска доведе невръстния си син заедно със съпруга си, за да осветят великденската си кошница. Тя казва, че подкрепя усилията за изгонване на проруските духовници.
„Те работеха за Москва“, на мнение тя. „Много сме щастливи, че това свято място отново е под контрола на Украйна. Това е нашата история, която е много по-стара от всичко, което имат в Москва.“
Митрополит Епифаний споделя че не подкрепя пълното изселване на монасите, а само „в подкрепа на предотвратяването на духа на „Русский мир“, руския световен ред, да преобладава тук“.