Как КАТ не пожела да ми вземе парите – хей така, отказа се от тях? Тази история разказва Лияна Панденлиева в профила си във Facebook.
SafeNews го публикува без редакторска намеса:
Държвата ни, в лицето на КАТ не пожела да ми вземе парите – хей така, отказа се от тях. И понеже няколко години не стигнаха на КАТ да ми връчи фишовете или документите за прегрешенията в които ме е хванала на пътя, те отпаднаха по давност.
Как разбрах, че съм съгрешила?
Влизам в сайта на КАТ, пиша ЕГН, номер на колата и там пише: „Имате невръчени фишове/актове. Явете се в най-близкия пункт на КАТ…“
А? Моля? Отивам до КАТ, търся къде да паркирам, накрая влизам на платен паркинг, в жалната приемна на КАТ тегля номерче, чакам на опашка и на гишето казвам:
– Добър ден! Много моля да ми кажете колко пари да Ви дам?
Там ме проверяват в компютъра, печатат дълго някакви листа, подписвам се на тези листа и накрая обясняват, че не мога да им пари току така, ами с напечатаната бележка ме пращат на друга опашка, която е към банката. Към дължимата сума се добавят пет лева за превод.
Ако съм много хитра и технологична обаче, аз приемам, че фишовете са ми връчени, плащам платения паркинг, връщам се у дома и онлайн плащам и за наложените санкции
Откак се заговори за електронно правителство през 2011 г до днес, държавата не се интересува от стотиците милиони, които може веднага да събира от нарушителите.
Как ме санкционира държавата обаче: като стане време за плащане на имотни налози, банката ми казва, че не мога да ги платя директно, защото имам непогасени дългове. Тогава аз пиша платежни нареждания, плащам дължимото и с това въпросът приключва.
В началото бях ентусиаст – горд и съвестен гражданин на републиката
На два пъти спирах при катаджии и ги молех да проверят в техните таблети, свързани с информационната система какво дължа и да считаме, че са ми връчили фишовете. Не им работеха таблетите и двата пъти.
Ми…хубу.
В Дания моя добра приятелка взе кормуването от седми път – там от първи път на комуване едва 4% взимат тапия за водач. В първия месец, откак подкара кола, я одрусаха с три фиша за превишена скорост – обикновено с два до четири км/ч над ограничението от 30 км/ч. Като видя колко зле стават нещата с домашната математика, сложи speed limit на 29 км/ч в града и настана икономически просперитет 😄
В Дубай и най, ама най-внимателните водачи все отнасят по някой фиш
Ако те не са платени навреме и върху тях се трупат лихви, държавата прави годишна промоция с голямо намаление върху главницата и мнозина теглят кредит, за да платят всичко наведнъж.
В повечето държави самото получаване на мейл за дължима сума се счита за връчен наказателен документ. Ако щеш го плащай, но ако го направиш до седмица, ползваш отстъпка. Нататък закъснението се трупа с лихва и може да стигне до потресаващи размери.
Та кратката версия: платих онлайн налозите и такси смет директно през банката, защото нямам неплатени задължения към държавата 😉
Още мнения четете в категорията Коментари