Как да спасим мебелите от ноктите на котката? Всеки собственик на косматия любимец би се радвал да научи.
Повечето котки предпочитат да го правят по повърхности, в които могат да забият ноктите си, като килими, драперии и тапицерии – за ужас на стопаните им. Важно е да попречите на котката да драска любими вещи и да насочите поведението към по-добра цел, за да запазите домашното обзавеждане (и отношенията си с котката).
Причини
Котките драскат, като забиват предните си нокти в хоризонтална или вертикална повърхност, след което издърпват краката си надолу или назад. Макар че това често поврежда предмета, четириногите любимци имат полза от него. Това поведение е важна част от здравето и благосъстоянието им, има няколко причини да го правят, като всичко се свежда до инстинкт за самосъхранение и грижа за себе си.
Действието разхлабва и премахва външните слоеве на нокътя на мъркащите любимци, за да разкрие нова остра повърхност под него. Възможно е да откриете тези нокътни остатъци в дома си, особено на местата, където котката обича да се чеше. Заострянето на ноктите е акт на обгрижване.
Драскането се използва и като форма на комуникация или маркиране. Ароматните и потните жлези в лапите се смесват и произвеждат уникална миризма. Когато ноктите се изстъргват по дадена повърхност, те оставят след себе си следи, миризми и люспи. Други котки могат да видят и усетят това като съобщение, така че ако имате повече от една котка, може тя да драска мебелите, защото има проблем в общуването и отношенията си с другите.
Драскането също така тренира мускулите на предните крайници и гръбначния стълб, за да поддържа котката в отлична форма за лов. Някои от тях драскат, като лежат и дърпат тежестта на тялото си по пода. Повърхностите, които избират за целта, обикновено са неподвижни и неподатливи, за да се противопоставят на мускулите, които използват.
Уличните котки, или тези, които се гледат на открито могат да оставят следи от драскане по дървета, стълбове на огради, навеси и дървени порти. Не е случайно, че това са все места, които са добре видими за себеподобните им.
Такова драскане е териториално поведение, което се използва за общуване с други мъркащи четириноги и маркиране на териториалните граници.
В някои случаи драскането е предвестник на игра – с друга котка у дома, или с хора. То може да бъде и опит за привличане на вниманието. Ако котката редовно бива отблъсквана или прогонвана, когато надраска мебелите или килима, тя може да свърже драскането с получаването на внимание.
Как да спрете котката да драска по мебелите и килима
Първата възможност за предотвратяване на щети е да насочите поведението към приемлива цел. Мебелите за котки, като например драскалките, са предназначени точно за тази цел.
Какво да правите, ако котката ви отказва да използва стълба за драскане или понякога предпочита да го игнорира в полза на килима? Най-доброто решение е да осигурите повърхности за драскане, които са по-предпочитани от любимеца, за сметка на мебелите.
Добавете няколко нови места за драскане, например подложки, покрити с различни материали и текстури.
Изборът на различни варианти може да освободи любимецът от необходимостта да точи ноктите си върху килима. Много от стълбичките за драскане са покрити с тапицерия, но трябва да добавите една или две с различен материал, например сезал, велпапе или дори обикновено дърво. Не забравяйте, че мъркащите любимци обичат различни ъгли на повърхността за драскане, вариращи между хоризонтални и вертикални. Така че в идеалния случай осигурете поне по един от тях: висок вертикален стълб за драскане, плоска постелка за драскане и наклонена драскалка. Уверете се, че стълбчетата за драскане са тежки и здрави, така че да останат неподвижни на място, докато влизат в употреба на котката.
Добавете хоризонтална подложка за драскане. Котките имат свои индивидуални модели и предпочитания. Тези, които драскат килими, може да са по-склонни да драскат хоризонтално, отколкото да използват вертикална драскалка. За щастие, има подложки, направени за хоризонтално драскане – някои с клиновиден наклон, други са с изравнена форма.
Експериментирайте, за да намерите такава, която да се хареса на четириногото.
Покрийте мястото, където тя драска.
Ако е възможно, преместете мебел (или драскалка) на любимото място за драскане от килима. Добър избор тук може да бъде драскалка от сезал. При драскане пред входа покрийте мястото с тънка постелка. Двустранното тиксо може да подейства възпиращо и в крайна сметка да научи котката да избягва мястото, особено при вертикални повърхности.
Използвайте спрей с феромони в зоната, където котката ви се е чесала. Въпреки че тези видове продукти не се продават специално за тази цел, специалистите по котешко поведение са установили, че „приятелските феромони“ в тези продукти могат да заблудят котките, че районът вече е „маркиран“ от друга котка, което често обезкуражава драскането.
Помислете за нивото на тревожност на животинката – тя може да прибягва до по-често драскане, ако е емоционално стресирана, например когато се чувства застрашена от промени в околната среда или когато наскоро в домакинството е влязъл нов домашен любимец, или се е родило дете. Обръщането на повече внимание на котката, включително по-честа игра с нея, може да ѝ даде увереността, от която се нуждае, за да се откаже от навиците си за драскане на килима.
Как да намалим щетите, причинени от котешките нокти
Докато работите върху методите за спиране на драскането на килима от котката, междувременно ще искате да сведете до минимум щетите, които нанася на дома си. Редовно подрязвайте ноктите на котката си.
Може също така да опитате продукт като тапички за нокти. Те трябва да се прилагат само при котки, които ви позволяват да боравите и манипулирате с лапите им. Ако никога досега не сте използвали такъв продукт се допитайте до ветеринарен лекар или в магазините за домашни любимци. Мъркащото четириного вероятно няма да има нищо против тях, а те ще предотвратят повредите от типа на раздробяване, които котката понякога нанася върху килимите.
Източник – Български фермер