Гастрита е едно от най- често срещаните заболявания на храносмилателната система. Това е възпаление на стомашната лигавица и от него страда всеки трети българин. При 10- 15 % от хората с гастрит той е диагностициран като хроничен.
За да научим повече за това какво представлява гастрита. Какви са симптомите. Как се диагностицира и как се лекува екипът на SafeNews разговаря с гастроентеролога от Медицински комплекс „Доверие“, д-р Марио Марков.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Причините за появата на гастрита са много и различни. Най- често те са свързани с хранителния ни режим. Нередовното хранене, преяждане, прекаляването с мазни, люти и силно подправени храни са само част от предпоставките за появата на това заболяване. Други причини са силният стрес и прекомерната консумация на алкохол и цигари, а много често причина за развитие на гастрит са и лекарствата, които приемаме. Гастрит може да се развие и като последствие от отравяне с химични препарати, следствие от инфекциозно заболяване, както и от заразяване с бактерията Helicobacter Pylori.
Едно от най-вредните неща за нашата стомашно-чревна система е нередовното хранене.
Това, което се случва на мнозина от нас е гладуване през деня и прекаляване с храната вечер. Вместо този вреден навик се опитайте да ядете по-малки количества, но по-често. Например, вместо три хранения дневно, планирайте пет до шест по-малки хранения на няколко часа. Храненето с по-малки количества по-често може да спомогне за увеличаване на кръвния поток към стомаха, което да предпази от появата на възпаление, предизвикващо гастрит.
Гастрита може да бъде остър или хроничен.
Причини за разлитието на остър гастрит са ежедневен прием на голямо количество алкохол, прием на лекарства или стрес, а причинител на хроничния гастрит е бактерията Helicobacter pylori. Симптоми на заболяването са киселини, болки в корема, гадене и повръщане.
Въпреки че нелекуваният гастрит понякога се задържа с години и става хроничен, при повечето хора може да се излекува безпроблемно в рамките на седмица или две чрез промяна в режима и диетата, спиране на нестероидните противовъзпалителни медикаменти, започване прием на лекарства, намаляващи киселинната секреция.