Как да се борим с хроническата умора?Нормално е да се чувствате уморени от време на време. Това е неизбежна част от живота, която всеки е преживял в една или друга степен. Въпреки това, внезапният спад на енергията, който затруднява справянето с простите ежедневни задължения, трябва да бъде причина за безпокойство, особено ако импотентността преследва човека постоянно, месец след месец.
Пренебрегването на проблема може да причини сънливост, което затруднява оставането буден дори в потенциално опасни ситуации, като например шофиране, което застрашава безопасността не само на уморения човек, но и на хората около него. Ето някои причини, които могат да причинят хронична умора и потенциални решения.
Липса или лошо качество на съня
Проблемите със съня са една от най-честите причини за хронична умора. В резултат на това най-важните вътрешни процеси в тялото се нарушават, например мускулите са по-малко способни да се възстановяват, протеиновият синтез намалява и хормоните, необходими за растежа, вече не се произвеждат. Освен това, без необходимото количество сън (за възрастен човек е поне 7 часа), сутрин човек се чувства изтощен и едва намира сили да стане от леглото.
За да преодолеете хроничната липса на сън, трябва да разберете причината за това. На първо място, трябва да се консултирате с лекар, за да потвърдите или изключите животозастрашаващи състояния, които изискват медицинска намеса, като сънна апнея (един от основните маркери на заболяването е хъркането).
Дефицит на хранителни вещества
Когато тялото не получава достатъчно полезни микроелементи, човек може да се чувства уморен, дори ако няма проблеми със съня и си почива достатъчно. Учените са идентифицирали следните елементи като критични за енергийните нива на хората: желязо, рибофлавин или витамин B2, витамин B12, витамин C и витамин D. Последният микронутриент има особено силен ефект върху нивата на активност на възрастните хора. Витамин D помага за намаляване на възпалението на мускулите, намаляване на клетъчните увреждания, дължащи се на свободните радикали, и също така участва в производството на серотонин и допамин, които насърчават бдителността и доброто настроение.
Ако причината за умората се крие в различни видове дефицити, в повечето случаи е достатъчно да се коригира диетата и да се добавят необходимите витамини за попълване на липсващите микроелементи, за да се нормализира нивото на хранителните вещества в тялото и да се върне към нормалното. Въпреки това, самолечението е опасно. Трябва да се консултирате с Вашия лекар и да преминете всички необходими тестове.
Хроничен стрес
Въпреки че е невъзможно напълно да елиминираме стреса от ежедневието, прекомерните му количества могат да доведат до здравословни проблеми като депресия, редица сърдечно-съдови заболявания и хронична умора (стресът провокира функционални и структурни промени в мозъчната кора, което води до повишена умора) .
Психотерапията може да бъде начин за решаване на проблема: специалист ще ви помогне да разработите стратегии за намаляване на ежедневния психо-емоционален стрес и нормализиране на силата ви. Други популярни начини за борба със стреса с доказана ефективност са йога, медитация, разходки и време, прекарано с любимите хора.
Небалансирана диета и липса на вода
Правилното съотношение на протеини, мазнини и въглехидрати в диетата, както и достатъчното калорично съдържание на ястията е ключът към енергичността. Ако този баланс е нарушен, тялото започва да разгражда мазнините и мускулите, за да компенсира дефицита. В резултат на това телесното тегло намалява, което може да причини умора. Качеството на храната също влияе върху енергийните нива. Ако диетата на човек се състои предимно от ултра-преработени храни (те са силно обработени по време на производството и съдържат много химически добавки, като оцветители и консерванти), количеството на консумираните хранителни вещества намалява. В резултат на това хората стават по-малко енергични и се чувстват уморени през цялото време. Освен това е необходимо да се следи нивото на добавена захар в храната: прекомерната консумация на подсладители също провокира висока умора.
Проблеми с енергийните нива също възникват поради липса на вода. Доказано е, че дехидратацията води до загуба на сили и обща отпадналост.
Така, ако подбирате храните по-внимателно и пиете необходимото количество течности дневно, състоянието на организма ще се стабилизира и умората ще премине.
Наднормено тегло
Правилното съотношение между ръст и тегло е от решаващо значение за поддържане на здравето. Наднорменото телесно тегло е свързано с развитието на много хронични заболявания, като диабет тип 2, някои видове рак и депресия (тези заболявания също причиняват хронична умора). Освен това хората с наднормено тегло са по-склонни да имат затруднено дишане през нощта и да страдат от апнея, която нарушава цикъла на съня и води до сънливост през деня.
За да нормализирате теглото, понякога е достатъчно да въведете няколко здравословни навика в ежедневието си: лека физическа активност, като ходене пеша и здравословна диета. За да направите това, можете да опитате да следвате „правилото на чинията“, според което зеленчуците и плодовете трябва да заемат половината от чинията, а пълнозърнестите храни и протеините трябва да заемат по една четвърт.
Придружаващи заболявания
Ако нито една от промените, които правите, не помогне и постоянната умора продължава, трябва да посетите лекар, за да изключите животозастрашаващи състояния като хипотиреоидизъм (продължителна и постоянна липса на хормони на щитовидната жлеза), множествена склероза, диабет, рак и анемия, които често са свързани с повишена умора. Правилното лечение и терапия ще ви помогнат да се почувствате по-добре.
Други възможни причини за постоянна умора
Други причини, несвързани с емоционалното и физическото здраве, също водят до умора. Някои от най-честите причини, поради които хората може да се чувстват много уморени, са: работа на смени, която нарушава моделите на съня и невъзможност за поддържане на здравословна рутина, прием на определени лекарства като лекарства за кръвно налягане или лоши навици (пристрастяване към алкохол или никотин). Въпреки това, с правилния подход за коригиране на текущата ситуация (добра почивка в почивните дни, съпътстваща терапия за поддържане на същото ниво на активност след предписването на лекарството и компетентна борба срещу пристрастяването под ръководството на специалист), хроничната умора може да се преодолее. Основното нещо е правилно да идентифицирате причината и да не се отказвате.
Източник: ТАСС, Превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят.