Как да поддържате мозъка си здрав с напредване на възрастта? Човешкия мозък се променя с възрастта. Той се свива с около 5% на десетилетие, започвайки от 40-годишна възраст.
Но какво става, когато навлезем в 50-те и 60-те години?
В този период мозъкът ви вече се свива. Кортексът, външният слой на мозъка става по-тънък, миелиновата обвивка, обграждаща влакната на невроните, може да започне да се разгражда и рецепторите не се задействат толкова бързо. Ето защо може да започнат някои промени в познанието. В 50-те години когнитивните функции, като извикване на имена и номера при поискване, скорост на обработка, бързо превключване на задачи и пространствени умения могат да намалеят.
През 50-те години обикновено настъпват хормонални промени, дължащи се на менопаузата при жените и андропаузата при мъжете. Когнитивният спад може да възникне поради внезапен спад на хормоните, като спада на естрадиола, свързан с менопаузата. Хората често намират повече натрупване на мазнини. С навлизането в 60-те години, свиването на мозъка става по-забележимо.
Упражнението има най-голям ефект върху здравето на мозъка
Редовните, умерени аеробни упражнения намаляват риска от когнитивен спад.Поддържайте кръвното си налягане и тегло на здравословни нива, приемайте лекарства, както е предписано, минимизирайте солта и захарта, бъдете активни и бъдете социално свързани и позитивни. Качеството на съня също е много важно и трябва да посетите професионалист, ако сънят ви е недостатъчен като количество или качество.
Избягвайте преработена храна, тежката употреба на алкохол и избягвайте пушенето. Остаряването се случва независимо дали ни харесва или не. Но, начинът на живот може да има огромна разлика в скоростта, с която здравето на мозъка ви се влошава и дали ще развиете деменция по пътя.
Източник: actualno