Как да изберем най-сочната и сладка диня? Има 8 сигурни признака, на които ако се доверите, няма да сбъркате и ще си похапнете сладък и вкусен плод.
Нищо не говори за лято така, както парче сладка, сочна диня, но намирането на идеално узрял плод на фермерския пазар или в магазина за хранителни стоки не винаги е лесно. Изборът на правилната диня обаче си заслужава усилията – както по отношение на вкуса, така и по отношение на съдържанието на хранителни вещества.
„Динята е съставена от около 92% вода, така че е хидратиращ плод“, казва Миа Син, регистриран диетолог и експерт по хранене. „Тя също така осигурява ключови хранителни вещества като калий и витамин С. Калият спомага за поддържането на нормално кръвно налягане, позволява на мускулите да се съкращават и подпомага функционирането на нервите. Витамин С е важен за здравето на имунната система и кожата.“
Динята съдържа и ликопен, което е естествено съединение, придаващо розово-червения ѝ цвят и благоприятстващо здравето на сърцето, казва Кимбърли Роуз-Франсис регистриран диетолог.
„Ето един забавен факт – средно динята има около 40% повече ликопен от суровите домати. „
Роуз-Франсис добавя, че в Северна и Южна Америка се отглеждат повече от 300 сорта дини.
„Поради тази причина дините често се групират според техните характеристики; но това не оказва влияние върху вкусовия профил.“
Ако търсите сладка и вкусна диня за следващата семейна трапеза или лятно събитие, опитайте да следвате експертните съвети за определяне на перфектната диня:
1. Разгледайте формата
Когато избирате диня в магазина за хранителни стоки или на фермерския пазар, изберете симетрична и с еднаква форма, тъй като странните форми могат да повлияят на текстурата и вкуса, казва Марея Ибрахим, готвач и автор на готварски книги.
„Освен това трябва да се усеща тежка за размера си, което означава, че е сочена и зряла.“
Можете да натиснете кората, за да се уверите, че е твърда.
„Меката кора може да означава, че е презряла или започва да гние“, казва Ибрахим.
Ако дръжката все още е там, Ибрахим казва, че тя трябва да е суха и леко кафява – зелените дръжки означават, че е откъсната твърде рано и може да няма вкус и сладост.
2. Вижте цвета
Динята расте само 90 дни и е най-сладка в разгара си, казва Лорън Манакър регистриран диетолог.
„Времето, сортът на семената и продължителността на отглеждане – всичко това може да окаже влияние върху зрелостта на сладостта.“
Външната страна на динята трябва да е матова, казва Рита Фейкъри, регистриран диетолог във Fay Nutrition.
„Това показва, че динята е узряла. Ако е лъскава, значи е била откъсната, преди да е узряла.“
Също така, ако цветът на динята е равномерен, плодът трябва да е с еднаква зрялост и вкус. Имайте предвид, че дините не продължават да зреят, след като бъдат откъснати. Те спират да зреят веднага след като бъдат откъснати от лозата. Това означава, че динята ви няма да стане по-сладка, ако изчакате няколко дни, за да я изядете, след като сте я донесли вкъщи от магазина. След като разрежете динята си, може да откриете, че тя е розова, а не червена, но все още е много сладка, казва Манакър.
„Червеният цвят идва от фитонутриента ликопен и той няма вкус. Затова се доверете на вкусовите си рецептори, преди да съдите само по цвета на месестата част.“
3. Проверявайте за жилки
Потърсете жилки по динята. Тези белези обикновено са добър индикатор, че сте намерили изключително сладка диня. Не забравяйте да огледате всички страни на динята за паяжини.
„Големи паяжини или „захарни петна“ означават, че захарта се просмуква от динята и че динята е много сладка“, казва Фей. Паяжините могат да бъдат малко грозни – и може да се изкушите да оставите динята настрана за друга. Тези кафяви жилки или петна обаче са от опрашването, така че колкото повече паяжини виждате, толкова повече пъти пчела е опрашвала динята, когато тя е била още цвете. Колкото повече опрашване е получило цветето, толкова по-сладък ще бъде плодът.
4. Търсете жълто коремче
Жълтото коремче на динята, известно още като полско петно, показва мястото, където динята е лежала на земята, когато е растяла, и е показател за зрялост, казва Син. Голямо жълто полево петно от едната страна на динята означава, че динята е прекарала повече време в зреене на лозата. По-малкото или бяло полево петно означава, че може да не е толкова зряла. Ако полевото петно е твърде оранжево, това може да означава, че е презряла, добавя Манакър. Търсете хубав масленожълт цвят.
5. Потупайте я
Потупайте динята с кокалчетата на пръстите си, предлага Син. Тя казва, че зрялата диня ще издаде дълбок звук, докато презрялата може да има по-дълбок или плосък звук. Динята, която звучи кухо, може да е загубила част от водното си съдържание. Тъй като динята се състои предимно от вода, плодът може да има по-скоро сух или зърнест вкус, отколкото сладък и освежаващ. Ако почукването ви предизвика по-висок звук, това може да означава, че кората е твърде дебела и плодът не е узрял, казва Син.
6. Драснете по повърхността
Можете също така да надраскате повърхността на кората на динята, за да определите нейната зрялост. Ако външните слоеве се излющват лесно и отдолу се вижда зелено-бяло, динята е узряла. Незрялата диня ще има по-тъмна линия при надраскване.
7. Повдигнете я
Когато вземете диня на фермерския пазар, на щанда на фермата или в магазина за хранителни стоки, тя трябва да се усеща по-тежка, отколкото изглежда. Изненадващо тежката диня означава, че има по-голямо съдържание на вода и вероятно има сладка месеста част вътре.
„Най-добрата диня в магазина за хранителни стоки или на фермерския пазар вероятно е най-тежката“, казва Син. „По-тежката диня задържа повече вода, което я прави по-сочна.“
Мини дините, които са малки и кръгли, тежат около 7 килограма. Дините със семки могат да тежат до 45 килограма, казва Син.
8. Избягвайте наранени дини
Тъй като кората, семената и месестата част са напълно годни за консумация, дините предлагат много ползи за здравето – стига да не са повредени или да не са започнали да се развалят. Избягвайте дини с порязвания, повреди или меки участъци, за да си осигурите свежест, казва Син. Също така избягвайте дини с неправилни подутини или бучки. Не е задължително динята ви да е перфектна, но трябва да отговаря на повечето изисквания и да не е повредена по никакъв начин.
Как да използвате динята
Няма нищо по-хубаво от парче диня в горещ ден, но има няколко креативни начина за използване на плода. Син например предлага следното:
Направете салата от диня с фета, прясна мента, зехтин и балсамов оцет
Направете салца от диня с нарязана на кубчета диня, червен лук, халапеньо, кориандър и сок от лайм, за да я съчетаете с риба или пиле на скара
„Обичам да смесвам замразена диня с малко сок от лайм“, казва Син. „Можете също така да използвате блендирана диня за приготвяне на сладолед. Просто изсипете блендираната диня във формички за сладолед и замразете до готовност.“
Ако искате да включите повече протеини на растителна основа в храната си, динята със семена е подходящ вариант, добавя Роуз-Франсис.
Месото и на двата вида дини – със семки и без семки, доставя сходни витамини, минерали, фибри и фитонутриенти. Изяждането на цялата диня, включително кората и семките, спестява около 5 килограма отпадъци.
Източник – Health/Превод:SafeNews