Как човешкото (без)действие влияе на условията на Луната? Животът на Земята е пряко свързан с това, което се случва в Космоса. Ефектът от нашата дейност се простира далеч извън атмосферата на планетата ни.
През 2020 година Ковид пандемията изцяло промени живота ни и буквално го накара да спре.
Тогава затишието в световен мащаб, невижданото намаляване на трафика и производствената дейност доведоха и до отчитане на в пъти по-чист въздух и други интересни явления.
Как човешкото (без)действие влияе на условията на Луната?
Учени от индийската Лаборатория за физически изследвания са установили значителен спад на нощните температури на Луната в шест места за наблюдение от по-близката й към Земята страна.
Това „аномално понижаване“ се дължи на внезапният спад на радиацията, излъчвана от нашата планета.
Той е вследствие на друг спад! Този на човешката дейност в началото на ковид пандемията. С това се постига намаляване на парниковите емисии и аерозолите в атмосферата, което води до по-малко улавяне и повторно излъчване на топлина.
През деня по-голямата част от слънчевата светлина се отразява от атмосферата и отива обратно в Космоса. Луната също получава доста радиация от Слънцето. През нощта Луната получава радиация само от Земята.
Ето защо нейното количество влияе сериозно върху температурата на повърхността й през тази част от денонощието.
И колкото по-малко е то, толкова по-ниски са градусите.
Заради тази установена взаимовръзка се смята, че естественият спътник на Земята може ефективно да се използва като индикатор за климатичните промени, случващи се на нея, както и за ефектите от тях.
Източник: lifestylе