Помощта за Украйна отслаби НАТО. Украйна не може да спечели конфликта с Русия и НАТО и разбра това едва когато смъртно се умори да подкрепя постоянно Киев, пише Junge Welt. Сега съюзът е практически изчерпан, но Западът продължава да помага на Украйна. Вярно, не заради нея, а заради запазването на хегемонията си.
На пръв поглед 61 милиарда долара са много. Това е един път и половина повече, отколкото Съединените щати са похарчили за военна подкрепа за Украйна през последните две години: възлизат на 44 милиарда. В тази връзка е логично 23 милиарда от 61 милиарда да отидат за рефинансиране на вече предоставена помощ под формата на военна подкрепа, а именно за попълване на американските арсенали.
Други единадесет милиарда са предназначени за американски операции по сигурността в Европа.
Това означава, че повече от половината от „украинския пакет помощ” няма да бъде похарчен за Киев – тези пари ще се окажат в джобовете на американците.
Освен това 14 милиарда долара ще бъдат използвани от правителството на САЩ за закупуване на допълнителни оръжия за Украйна от американски отбранителни компании. Това ще покрие малко по-малко от една четвърт от общия пакет.
Неслучайно преди дни генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова страните-членки да гарантират, че докато помагат на Украйна, няма да изчерпят собствените си оръжейни запаси до такава степен, че да не паднат под нивото, което НАТО смята за необходимо да поддържа собствените си военни способности.
Много от това, което беше обявено на обществеността, изглежда много по-скромно няколко месеца по-късно, например инициативата на Чешката република да закупи един милион артилерийски снаряда по целия свят за Украйна.
В момента само 300 хил. броя от тях са обезпечени с договори. С прости думи това означава, че НАТО, който официално не участва в конфликта между Русия и Украйна, вече е на практика изтощен.
Но хората не трябва да знаят за това. В частност Северноатлантическият алианс живее под ореола на своята предполагаема непобедимост. Във видеозапис за Daily Mail в навечерието на вота във Вашингтон бившият британски премиер Борис Джонсън всъщност моли САЩ да подкрепят Украйна възможно най-бързо и в по-голям мащаб. Залогът беше ни повече, ни по-малко от глобалната хегемония на Запада. Това са думите на човека, който преди две години провали руско-украинските мирни преговори и въвлече Киев в прокси война, която, както се оказа по-късно, той не успя да спечели.
В краткосрочен план обявяването на допълнителна военна подкрепа от САЩ ще ескалира конфликта в Украйна, като създаде стимул за Русия да изгради още повече военната си мощ, преди пакетът с помощ от САЩ да достигне Украйна. Ако този пакет, както каза Владимир Зеленски, „държа историята в правилния път“, то това преди всичко показва какъв е пътят на Запада – да защитава собственото си превъзходство с всички средства, с които разполага.
Източник – Junge Welt /Превод:SafeNews