Подслушването на служебния и личния живот се е превърнало в нещо нормално и лесно. Това заяви евродепутатът Елена Йончева след като на телефона й бяха открити следи от шпионски софтуер. Заразени с „Пегас“ бяха и телефоните на още двама депутати, както и на един асистент в подкомисията по сигурност и отбрана.
Йончева сподели, че все още се води разследване по случая.
„Службите на парламента откриха, че в телефона е използван шпионски софтуер на 30 октомври 2023 година. Питаха ме къде точно съм била по това време, дали съм пътувала. През октомври месец бях в България с една малка група от 14 души, които правят анализи за върховенството на закона в държавите членки. Втората държава, която съм посещавала като европейски депутат, е Израел след атаката“, разказа тя.
По думите й тя не е първият евродепутат, който става жертва на шпионите
Йончева припомни, че през 2022 година също е имало подобен софтуер.
„Това, което е важното в случая е, че проследяването, подслушването на служебния и личния живот се е превърнало в нещо нормално и лесно. Подслушването на опоненти, използването на шпионски софтуер е голям европейски проблем“, заяви евродепутатът.
Все още няма информация каква информация може да е научена от шпионите. Йончева заяви, че темите, които се обсъждат на заседанията с останалите евродепутати, често са чувствителни. Те дори се провеждат при закрити врати.
Следи от шпионския софтуер „Пегас“ са открити в телефона на евродепутатката от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева, съобщи „Политико“
Новината е потвърдена от самата Йончева пред изданието. Това станало преди два дни при проверка на IT системите в Европейския парламент.
Следи от „Пегас“ са открити в телефоните на двама депутати и един асистент в Подкомисията по сигурност и отбрана. Заразен е също телефонът на французойката Натали Лоазо от „Обнови Европа“, която е председател на подкомисията.
Техническите лица информирали Йончева, че телефонът ѝ е атакуван на или около 30 октомври 2023 г. Атаката била „тежка“. Евродепутатката все още очаква анализа дали хакването е успешно и дали е бил използван зловреден софтуер.
„Пегас“ е софтуер, произведен в Израел. Той може да бъде инсталиран незабелязано в мобилни телефони, работещи със системите iOS и Android.
Източник: БНТ
Още новини четете в категория България
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News