Последните дни се класифицират като най-наситените от към мнения, критики и професионални препоръки, било то към ЦИК, КС, ИО, или прокуратура. Изводът от тази гоеворилня е , че стигнахме дъното.
Позор са действията на управляващата коалиция и „Ново начало“. Стигна се до абсурда градски прокурор да опитва да разследва КС. Такова мнение изрази журналистката Стояна Георгиева
Дори и „Величие“ да влезе, мнозинство пак ще има, каза Георгиева.
Дори се говори, че един властен депутат си е купил вече двама от групата на „Величие“, разкри тя.
Според Мирослав Севлиевски „Величие“ нямат тема и теза, за която да си заслужава да са в НС.
„Тези хора в Народното събрание не вършат работата, за която са избрани, превърнаха всичко в публикация във фейсбук в последните дни и месеци“, каза още Севлиевски.
„От 20 години знаем, че се крадат чували. За първи път всички видяха горчивата истина“, допълни още той.
Пълно обявяване на изборите за незаконосъобразни не може да се постанови, тъй като Конституционният съд концентрира своята проверка само върху една част от секциите, а именно 2204 секции.
Това заяви преподавателят по Конституционно право проф. Пламен Киров по повод казуса с делото за законността на изборите за 51-вото Народно събрание и дали ще има промени в състава на парламентарните групи.
В зависимост от резултатите, които са дадени от преизчисляването на изборния резултат от ЦИК – предполагам, че в рамките на дни КС ще оповести решение.
С него ще каже кое приема незаконосъобразно и ще разпореди на ЦИК да обяви други народни представители за избрани, ако се стигне до това, обясни конституционалистът.
Той коментира и празните чували с бюлетини, открити при повторното броене на изборните книжа в седем секции.
„Въз основа на какво се съставя протоколът? На намерени бюлетини. Ако протоколът не е придружен с бюлетини, които да удостоверяват, че има идентичност на данните, т.е. броят бюлетини съответства на това, което е отразено в протокола – как въз основа на протокол без бюлетини ще може да обявите изборен резултат? Аз не разбирам логиката. Носителят на гласа е бюлетината, а не протоколът на Секционната избирателна комисия.
Той попита риторично защо не са предоставени на Конституционния съд кутията с бюлетините? Защото те няма как да стоят в кутията. „Трябва да са в чувала заедно с протокола. А в чувала има протокол, има ножица, има запалка, фенерче, но няма бюлетини“, обясни още проф. Киров.
По думите му е много трудно да се определи какъв точно е изборният резултат по протокола заради „множеството поправки и зацапвания, направени от СИК“.
„Единственият начин да видите резултат е да отворите чувала, да преброите бюлетините и да видите дали има съответствие между бюлетини и това, което е записало СИК“, заяви още професорът.
И подчерта, че вероятно, след като „е предаден протоколът на СИК и той пристига в Районната избирателна комисия, след това бюлетините по пътя към съответната община, сграда на Общинската администрация, изчезват.
„Целта е ясна – да не може да се проверява със задна дата написаното в протокола и да се сравнява“, категоричен бе продесор Киров.