Руският външен министър Сергей Лавров предупреди САЩ в лицето на държавния секретар Марко Рубио за начало на нещо страшно от руска страна. Москва официално е уведомила Вашингтон за новата военна стратегия, а руското външно министерство е препоръчало евакуация на дипломатически персонал от украинската столица.
Руският външен министър Сергей Лавров проведе телефонен разговор с държавния секретар на САЩ Марко Рубио, съобщиха от руското външно министерство
По време на разговора Лавров е уведомил официално американската страна, че руската армия започва „системни и последователни удари“ по обекти в Киев, използвани от украинската армия.

Москва: Това е отговор на атаките срещу руска територия
„По поръчение на президента на Руската федерация Владимир Путин Лавров официално доведе до американската страна информацията, че в отговор на продължаващите терористични атаки на киевския режим срещу мирното население и граждански обекти на руска територия Въоръжените сили на Руската федерация пристъпват към системни и последователни удари по разположени в Киев обекти, използвани за нуждите на ВСУ, както и по центровете за вземане на съответните решения“, се казва в официалното съобщение на руското външно министерство.
SafeNews припомня, че по-рано днес руското външно министерство отправи директно предупреждение за нов удар по Киев, включително срещу т.нар. „центрове за вземане на решения“, командни пунктове и отбранителни предприятия
Вижте каква е целта на Русия и в отговор на какво са подготвяните атаки:
Препоръка за евакуация на дипломати от Киев
От Москва съобщиха още, че Лавров е обърнал внимание на Рубио върху препоръката дипломатическият персонал да бъде изведен от украинската столица.
„Лавров обърна внимание на Марко Рубио към препоръката да бъде осигурена евакуация на дипломатическия персонал от Киев“, посочват от руското външно министерство.
Разговор и за Ормузкия проток и Куба
По време на разговора двамата дипломати са обсъдили още:
кризата около Ормузкия проток;
ситуацията около Куба;
работата на дипломатическите мисии между Русия и САЩ.
Според руската страна Лавров е изразил съжаление, че „настъпателните усилия на европейските елити и киевския режим“ подкопават договореностите, постигнати в Анкоридж.
Москва и Вашингтон искат нормализиране на дипломатическите отношения
Въпреки сериозните разногласия, Лавров и Рубио са потвърдили готовност за активизиране на усилията по нормализиране работата на дипломатическите представителства.
Разговорът идва на фона на рязката ескалация около Киев и засилващото се напрежение между Русия, Украйна и западните съюзници на Киев.
Източник: МВнР на Русия, ТАСС, Вести/Превод:SafeNews





