Володимир Зеленски благодари на лидерите на ЕС на срещата в Брюксел за това, че са застанали на страната на Украйна,преди блокът да се събере за провеждане на кризисни разговори за противодействие на отдръпването на президента на САЩ Доналд Тръмп от Киев и трансатлантическите му партньори.
Европейската среща на върха в четвъртък се провежда седмица след като разривът в Белия дом между Тръмп и Зеленски накара Вашингтон да намали военната помощ и обмена на разузнавателни данни, които помогнаха на Киев да се пребори с инвазията на Русия.
„Ние сме много благодарни, че не сме сами. И това не са само думи“, заяви украинският президент при старта на срещата в Брюксел, заставайки редом до ръководителите на ЕС Урсула фон дер Лайен и Антониу Коща.
🔴 Volodymyr Zelensky has thanked the EU for ensuring that Ukraine is “not alone” ahead of a key defence summit in Brussels
The comments came after the US cut off its intelligence channels with Kyiv, threatening Ukrainian operations in their war against Russia pic.twitter.com/AvPWUeDaRR
— The Telegraph (@Telegraph) March 6, 2025
Тъй като дългосрочният ангажимент на Америка към сигурността на Европа сега е под въпрос, блокът е изправен пред огромен натиск да се справи с това.
Още тази седмица вероятният следващ лидер на Германия обеща исторически обрат в областта на отбраната.
Фон дер Лайен, която изложи план за мобилизиране на 800 млрд. евро за „превъоръжаване на Европа“, изправена пред заплахата от Русия, нарече това „преломен момент“ за континента.
„Европа е изправена пред ясна и настояща опасност и затова тя трябва да може да се защити“, заяви ръководителят на Европейската комисия пред репортери. „Това е и преломен момент за Украйна“, каза тя. „Трябва да поставим Украйна в позиция да се защити и да настоява за траен и справедлив мир.“
Очаква се лидерите да дадат зелена светлина на плановете за отбрана на Комисията, основани до голяма степен на освобождаването на държавите да харчат много повече – нещо, което двете икономически сили на блока изглежда ще направят.
В мрачно национално обръщение в навечерието на срещата на върха президентът на Франция Еманюел Макрон призова за увеличаване на разходите за отбрана, за да се изправи срещу „новата ера“, и заяви, че ще обсъди разширяването на ядреното възпиране на Франция за европейските партньори.
„Искам да вярвам, че Съединените щати ще останат на наша страна, но трябва да сме подготвени това да не се случи“, каза той.
Бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц, който се срещна с ръководителите на ЕС в Брюксел преди разговорите, заяви, че е готов за „най-лошия сценарий“ и се обяви за радикални реформи за увеличаване на германските разходи за отбрана.
‘Коалиция на желаещите“
Посещението на Зеленски в Брюксел идва в момент, в който той се опитва да възстанови контактите си с Вашингтон след взрива в Белия дом и обяви, че е готов да работи за мирно споразумение под „силното ръководство“ на Тръмп и да финализира споразумение за достъпа на САЩ до украинските минерални ресурси. Но напускащият лидер на Германия Олаф Шолц повтори европейските предупреждения срещу всеки „диктуван мир“ в Украйна. Бъдещото споразумение трябва да гарантира „суверенитета и независимостта на Киев“, каза той.
Обръщането на Тръмп към руския президент Владимир Путин за прекратяване на тригодишната война – като остави настрана както Киев, така и европейските му партньори – хвърли Европа в кризисен режим, тъй като тя обмисля възможността за по-трайно оттегляне на американската подкрепа за сигурността. То също така помогна за връщането на Великобритания в европейското лоно, пет години след като тя напусна ЕС. Сега министър-председателят Киър Стармър работи в тандем с Макрон, за да възстанови мостовете между Тръмп и Зеленски.
Стармър и други европейски лидери демонстрираха, че подкрепят Зеленски по време на разговорите през уикенда в Лондон, в които участваха генералният секретар на НАТО и партньори от страни извън ЕС като Турция.
Ръководителите на ЕС ще проведат брифинг с британския лидер след срещата на върха в Брюксел.
Франция и Великобритания предложиха едномесечно примирие „във въздуха, по море и в енергийната инфраструктура“ и призовават за „коалиция на желаещите“, която да помогне за осигуряването на прекратяване на огъня, като британски официален представител заяви в четвъртък, че се водят разговори с около 20 държави.
Отделно от това Турция посочи днес, че може да участва в усилията за поддържане на мира.
Лидерите в Брюксел трябва да започнат да обсъждат по-общо какви „гаранции за сигурност“ може да предостави блокът за мирно споразумение.
Това би могло да включва разполагането на европейски войски – нещо, което няколко държави подкрепят, но което Русия отново заяви днес, че няма да приеме.
Но макар Зеленски да очаква силни сигнали за подкрепа, срещата едва ли ще доведе до нови големи съобщения за помощ за Киев, освен 30-те милиарда евро (32 милиарда щатски долара), които блокът вече е отделил за тази година. Няколко държави твърдят, че в момента Европа разполага с достатъчно средства, за да посрещне нуждите на Киев – въпреки замразяването на помощта от страна на САЩ.
Източник – AFP/Превод:SafeNews