За напрежение на срещата Украйна-САЩ в Саудитска Арабия съобщават световните медии. Има сблъсък на позиции и съответен риск срещата да бъде прекъсната извънредно.
В Саудитска Арабия започнаха преговорите между делегациите на Украйна и САЩ. Срещата се провежда при закрити врата, а вътрешни лица съобщават за напрежение между страните.
Делегациите на Украйна и САЩ провеждат среща в луксозния хотел Ritz-Carlton в Джеда, като основните теми на разговорите са пътят към мира и двустранните отношения.
Според журналисти на пресата е било разрешено да направи само няколко кадъра, след което е била помолена да напусне залата. Делегациите не са отговаряли на въпроси, а самата среща е започнала с известно закъснение поради късното пристигане на американската страна.
Украинската делегация се ръководи от началника на президентската канцелария Андрий Ермак. От страна на Съединените щати в разговорите участват представители на Държавния департамент и Пентагона. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и външният министър на Украйна Андрий Сибига също присъстват на срещата в Джеда. От украинската президентска канцелария заявиха, че Киев е готов за „открит и конструктивен разговор“ със своите американски партньори.

Американски източници твърдят, че Белият дом е изразил недоволство от настроението на украинската делегация.
Според тях Киев разглежда самия факт на преговорите като възможност да се отмени забраната за доставка на западни оръжия, включително ракети и самолети с далечен обсег. Според запознати обаче позицията на екипа на Доналд Тръмп е различна: на първо място трябва да се обсъдят отстъпките, които Украйна трябва да направи. Сред възможните условия са отстъпване на част от териториите, намаляване на числеността на украинската армия и дори неутрален статут без гаранции за сигурност. Ако тези условия бъдат официално обявени, преговорният процес може да се превърне в истинско изпитание за Киев. Всъщност представителите на Украйна може да се окажат изправени пред труден избор: или да се съгласят с неприемливи условия, или да се изправят пред риска от намаляване на военната помощ. Ситуацията остава напрегната, а резултатите от преговорите все още не са оповестени публично.
Екипът на Доналд Тръмп категорично изключва възможността Украйна да възстанови контрола си не само върху териториите, загубени през 2014 г., но дори и върху тези, окупирани след 2022 г.
Това съобщава Sky News, позовавайки се на анонимни източници от американската делегация на преговорите в Джеда, Саудитска Арабия.
Според кореспондента на Sky News, който следи срещата в Джеда, основната цел на Вашингтон е да разбере на какви компромиси е готов Киев.
В частни разговори американски официални лица са заявили, че „не искат да чуят“ искания на Украйна за връщане на границите от 2014 или 2022 г.
По-рано държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че Украйна ще трябва да направи териториални отстъпки, ако иска да бъде постигнато мирно споразумение.
Той също така отбеляза, че САЩ могат да премахнат ограниченията върху военната помощ и разузнавателните данни за Украйна, ако преговорите в Саудитска Арабия завършат с положителен резултат.
Зеленски, който в понеделник се срещна с фактическия владетел на Саудитска Арабия в Джеда, напусна Белия дом в края на миналия месец, без да подпише споразумението, за което настояваше Тръмп и което щеше да предостави на САЩ контрол върху украинските минерални ресурси. Зеленски заяви, че все още е готов да подпише, въпреки че Рубио заяви, че това няма да бъде във фокуса на срещата във вторник.

Първи новини от преговорите Украйна -САЩ
Украйна заяви, че преговорите със САЩ в Саудитска Арабия са започнали „много конструктивно“, като на масата е било поставено частично прекратяване на огъня с Русия часове след като Киев извърши най-голямата си атака с дрон срещу Москва през трите години на войната. Официални представители на Киев заявиха, че „най-голямата атака с дронове в историята“, при която стотици безпилотни летателни апарати нахлуха в Москва и други райони през нощта, е имала за цел да подтикне руския президент Владимир Путин да се съгласи на въздушно и морско примирие.
„Това е допълнителен сигнал към Путин, че той трябва да се заинтересува и от прекратяване на огъня във въздуха“, заяви Андрий Коваленко, служител на Съвета за национална сигурност, отговарящ за противодействието на дезинформацията.
Разговорите се провеждат само няколко дни след публичното обличане на президента Володимир Зеленски в Белия дом, след което Съединените щати прекратиха военната помощ, обмена на разузнавателни данни и достъпа до сателитни снимки. Украйна се надява, че предложението за частично прекратяване на огъня в небето и в морето ще убеди Вашингтон да възстанови помощта.
„Готови сме да направим всичко, за да постигнем мир“, заяви пред репортери началникът на канцеларията на украинското президентство Андрий Ермак, когато влизаше на срещата в луксозния хотел.
Рубио, който е придружаван от съветника по националната сигурност Майк Уолц, заяви, че спирането на помощта е „нещо, което се надявам да разрешим“ по време на разговорите.
„Надявам се, че ще имаме добра среща и добри новини, които да съобщим“, каза Рубио.
Той заяви, че Съединените щати не са прекъснали разузнаването за отбранителни операции.
Изправена пред натиска на Вашингтон, Украйна ще изложи подкрепата си за ограничено прекратяване на огъня в небето и в морето, заяви украински служител.
Рубио сигнализира, че администрацията на Тръмп вероятно ще бъде доволна от подобно предложение.
„Не казвам, че само това е достатъчно, но това е видът отстъпка, която би трябвало да видите, за да се сложи край на конфликта“, каза той пред репортери. „Няма да постигнете прекратяване на огъня и край на тази война, ако и двете страни не направят отстъпки“.
Рубио заяви, че не очаква на срещата в Джеда да бъдат „начертани линии на картата“ за постигане на окончателно споразумение, но заяви, че ще представи идеите си в Русия.
Рубио и Уолц се срещнаха миналия месец с колеги от Русия, също в Саудитска Арабия, с което сложиха край на замразяването на контактите на високо равнище, наложено от бившия президент Джо Байдън, след като Русия не се съобрази с предупрежденията на Запада и започна инвазията си.
Миналата седмица Тръмп също така заплаши с нови санкции срещу Русия, за да я принуди да седне на масата на преговорите, тъй като тя извърши удари в Украйна.
Но рязката промяна в политиката на САЩ от страна на Тръмп – включително предположението, че Украйна е виновна за войната, и неотдавнашното заставане на страната на Русия при последните гласувания в ООН – зашемети много съюзници.
Рубио заяви в понеделник, че САЩ ще се противопоставят на „антагонистичните“ изрази по адрес на Русия на предстоящата среща на външните министри от Групата на седемте.
Какво обсъждат украинската и американската делегация?
Министерството на външните работи на Украйна обяви основните теми, които ще бъдат обсъдени по време на срещата в Саудитска Арабия. Основният акцент ще бъде поставен върху въпроси, свързани с: намирането на пътища за постигане на мир, което ще бъде централна тема на разговорите; двустранните отношения между Украйна и САЩ; стратегическото партньорство и перспективите за по-нататъшното му развитие. Освен това се очаква евентуално подписване на споразумението за полезните изкопаеми, чието сключване беше планирано по време на посещението на украинския президент Володимир Зеленски във Вашингтон на 28 февруари.
Западните средства за масова информация обаче съобщават, че Украйна има няколко цели.
Това би включвало забрана на ударите с безпилотни самолети и ракети с голям обсег, както и отказ от военни действия в Черно море. По този начин Киев се стреми да докаже на Тръмп желанието на Зеленски да сложи край на войната.
Украйна също така вероятно ще настоява, че е неприемливо всяко мирно споразумение, което ограничава възможностите ѝ за превъоръжаване, принуждава я да признае законно окупираните територии за руски и се намесва във вътрешната политика на страната (например налагането на избори по време на военно положение). Освен това Украйна вероятно ще продължи да изисква гаранции за сигурност от САЩ. Великобритания и Франция настояват САЩ да се съгласят да осигурят „резервни сили“ за европейските миротворци в случай на пълно прекратяване на огъня, но Вашингтон все още не е дал никакви обещания, като американската делегация на преговорите иска да разбере дали Украйна е готова да направи териториални отстъпки, за да сложи край на войната.
САЩ планират да разберат по време на разговорите с украинската делегация в Саудитска Арабия дали Киев е готов да направи отстъпки пред Русия, за да сложи край на войната.
Американската делегация също така ще „следи за знаци, че украинците са сериозни за подобряване на отношенията“ с администрацията на Доналд Тръмп след разрива в Белия дом, каза един от събеседниците на агенцията.
Какво казва Русия?
Русия, която има предимство във военновъздушните сили и постоянно нанася масирани безпилотни и ракетни удари по украинската територия, вече отхвърли идеята за временно примирие, заявявайки, че това е само опит да се спечели време.
„Нуждаем се от наистина устойчив мир, а не от някакви паузи, не от някакви временни отсрочки, примирия, които врагът иска да използва, за да се превъоръжи. Нуждаем се от правно обвързващи споразумения и механизми“, заяви говорителката на руското външно министерство Мария Захарова в началото на март.
Москва твърди, че Русия и Съединените щати нямат планирани разговори тази седмица, като агенция Bloomberg съобщава, позовавайки се на анонимни информирани източници, че специалният пратеник на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф ще пътува до Москва тази седмица за разговори с руския президент Владимир Путин.
Източник – AFP, BBC, Reuters, Sky News/Превод:SafeNews