Европрокуратурата нахлу в „Булгартрансгаз“!Извънредната акция се провежда, след като полицията е обезпечила достъпа до газовия оператор тази сутрин. Не се уточнява колко разследващи участват. От Брюксел отказват коментар по повод акцията.
Според МВР достъпът е осигурен за разследване, свързано с турската газова компания „Боташ“.
Еврокомисията проверява „Боташ“ от няколко седмици.
В началото на август, министърът на енергетиката Владимир Малинов постави пред своя турски колега Алпарслан Байрактар въпроса за предоговарянето на споразумението между „Булгаргаз“ и турската енергийна компания „Боташ“.
Турският газов оператор „Боташ“ обаче отхвърли призивите за предоговаряне на спорна сделка с българския си държавен партньор „Булгаргаз“.
В писмо, изпратено от „Боташ“ до българската държавна компания миналия месец и видяно от ICIS, турската компания заяви, че всеки провал от страна на „Булгаргаз“ да извърши многомилиардни плащания като част от 13-годишно споразумение ще има „сериозни последици“.
„Боташ“ заяви, че предложените изменения на сроковия лист, подписан от двете страни на 30 декември 2022 г., ще „нарушат фундаменталната динамика на споразумението и ще направят изпълнението му неизпълнимо за „Боташ“ .
Турският газов оператор е предупредил страната ни за сериозни последици, ако не плати по 13-годишното споразумение.
На 15 август предстои представители на „Боташ“ да посетят България за среща с „Булгаргаз“.
Както SafeNews писа, в началото на юли ържавната газова компания „Булгаргаз“ не може да плаща повече на турската компания „Боташ“ по договора, сключен с нея.
Това обяви в парламента служебният министър Владимир Малинов, който отговори на депутатски въпроси.
Малинов обясни, че до май „Булгаргаз“ са плащали според условията на споразумението за резервиране на доставки през турския терминал на втечнен газ, а през юни платената сума е била с 12 млн. лв. по-малко заради отстъпка, дадена от „Боташ“. За юли обаче българската компания няма да има възможност да плаща.
От думите на министъра не се разбра дали има напредък по искането на България за предоговаряне на договора след проведената през април среща с представители на „Боташ“ и с турския министър на енергетиката Алпарслан Байраслан.
На 4 юли „Булгаргаз“ е изпратила до „Боташ“ официално искане за подписване на анекс към споразумението,
съобщи служебният министър на енергетиката. В него е „отптимизиран“ резервираният капацитет, поискано е намаление на цената на услугата, като в нея са включени постоянна и променлива компонента, предвидена е и възможност за едностранно прекратяване на споразумението. По думите на Малинов исканите промени са с цел да се запази финансовата стабилност на „Булгаргаз“, както и част от предимствата на споразумението.