През уикенда странен образ на папа Франциск разпали интернет. Широко разпространена в социалните медии симката показва 86-годишния глава на римокатолическата църква, облечен в масивно бяло пухено палто, стегнато на талията и изглежда наслоено с друго зимно улично облекло.
Изглежда, че това е драстично отклонение от типичните регалии – мантии, палантини и високи, островърхи шапки – често носени в папския дом.
Облеклото предизвика порой от насмешливи въпроси онлайн: Има ли е папата нов стилист? Винаги ли е имал стилист? Визията беше ли вдъхновена от подгряващите танцьори в шоуто на Rihanna Superbowl?
Повече от всичко обаче потребителите на социалните медии коментираха ак не могат да повярват, че изображението е истинско. И не беше
Оттогава Twitter прикачи контекстуална бележка под линия към няколко от най-добре представящите се публикации, пояснявайки, че изображението е генерирано от изкуствен интелект и е създаден с помощта на софтуерния инструмент Midjourney. А след това 31-годишен строителен работник от Чикаго заяви, че притежава популярната снимка.
More AI-generated images of the Pope wearing a puffer coat are going viral.
⚠️ These are fake images. #ai #ainews pic.twitter.com/yNl0qc8P5U
— AI ToolTracker (@AIToolTracker) March 28, 2023
Инструментите за изображения с AI (или изкуствен интелект) стават все по-усъвършенствани. Технологията, която генерира картини въз основа на текстови указания на потребителите, е използвана за проектиране на всеобхватни модни ревюта, създаване на цели графични романи и дори помага за представянето на нови форми на архитектура. Но тъй като AI се развива и компютърно генерираните „дълбоко фалшиви“ изображения стават все по-убедителни, мнозина са загрижени за етичните последици, включително премахването на агенцията на субектите (поставяне на хора в изфабрикувани сценарии, които може да са клеветнически или злонамерени, например) и дали технологията за машинно обучение един ден ще направи фалшивите новини неразличими от истинските.
Само миналата седмица генерираните от AI снимки на ареста на Доналд Тръмп се разпространиха като горски пожар, след като бившият президент написа в социалните медии, че очаква да бъде обвинен във връзка с разследване на финансиране на кампания в Ню Йорк, припомнят от CNN. (Тръмп, който твърди, че е невинен, все още не е обвинен по никакви обвинения.)
Ако обличането е важна форма на себеизразяване, тогава генерираното от AI облекло може не само да намали силата и посланията, присъщи на дрехите, но и автономността на човека.
В папството всяка дреха има религиозно значение. Цветът на одеждите на папата е специално подбран, за да съответства на конкретни тържества: червеното може да се носи само по време на определени поводи, като Цветница, Разпети петък и Петдесетница, защото представлява кръвта на Исус Христос, докато розовото се носи само два пъти на ден година. Като такива, фалшивите изображения на папата, носещ определени дрехи извън тези – или в безброй други контексти, могат да предизвикат обида, тревога или дори недоверие в католическата общност.
Дигиталната промяна на нечие облекло също може да има трайно увреждане на репутацията
Подправена снимка от 2005 г., която изглежда показва Парис Хилтън в нощен клуб, облечена в разпален потник с надпис „Спрете да бъдете бедни“, се превърна в един от най-разпознаваемите изображения в поп културата от ранните години. Това допринесе за общественото възприемане на Хилтън като наследница без връзка с реалния свят. Тя публично коментира фалшивото изображение през 2021 г., настоявайки, че хората не трябва да „вярват на всичко, което четат“. (Жилетката, която идва от модна колекция, проектирана от сестрата на Хилтън, Ники, всъщност гласи друго: „Спрете да бъдете отчаяни.“)
По време на конференция във Ватикана в понеделник папа Франциск коментира появата на AI технологията и призова учените да обмислят нейното въздействие върху човека (въпреки че не спомена конкретно фурора от фалшифицирането на собствения му външен вид).
„Убеден съм, че развитието на изкуствения интелект и машинното обучение има потенциала да допринесе по положителен начин за бъдещето на човечеството“, каза Франциск, преди да добави: „Сигурен съм, че този потенциал ще бъде реализиран само ако има постоянен и последователен ангажимент от страна на тези, които разработват тези технологии, да действат етично и отговорно.“
„Затова бих ви насърчил във вашите разисквания да превърнете присъщото достойнство на всеки мъж и жена в основен критерий при оценката на нововъзникващите технологии“, каза Франциск. „Те ще се окажат етично здрави до степента, в която спомагат за зачитането на това достойнство и увеличават неговото изразяване на всяко ниво на човешкия живот.“