Усъвършенстваният изкуствен интелект може да представлява катастрофален риск за човечеството и да унищожи цели цивилизации, предупреждава ново проучване.
AI може да бъде потенциалният отговор на „Великия филтър“ на парадокса на Ферми, имайки възможността да унищожи интелигентния живот във Вселената, преди да може да осъществи контакт с други цивилизации, предполага все още непроверено проучване, публикувано в arXiv.
Парадоксът на Ферми, познат с популярната фразата „Къде са всички?“, озадачава учените от десетилетия. Той задава един много адекватен въпрос:
Ако има извънземен живот във Вселената, тогава защо хората все още не са го срещнали?
Бяха предложени много теории, предлагащи различни обяснения на това защо сме толкова самотни в този огромен Космос.
Въпреки че изчисленията на вероятността, като популярното уравнение на Дрейк, според които предполагат, че в галактиката може да има редица интелигентни цивилизации, все още има озадачаваща космическа тишина.
Една популярна хипотеза, известна като „Големия филтър“, предполага, че събитие, необходимо за появата на интелигентен живот, е изключително малко вероятно да се случи, а оттук идва и космическата тишина.
Логичен еквивалент на тази теория е, че някакъв катастрофален космически феномен вероятно предотвратява разширяването на живота във Вселената
„Това може да е естествено събитие или по-смущаващо нещо, което интелигентните същества причиняват на себе си, което води до собственото им изчезване“, пише авторът на изследването Марк Бейли от Националния университет за разузнаване (NIU) в САЩ.
Според новото изследване напредъкът на изкуствения интелект може да бъде точният вид катастрофално рисково събитие, което потенциално може да унищожи цели цивилизации.
В проучването д-р Бейли очертава контекста на „Великия филтър“ в рамките на потенциалния дългосрочен риск от технологии като AI, които не разбираме напълно.
„Хората са ужасни при интуитивното оценяване на дългосрочния риск“, каза д-р Бейли, добавяйки, че не разбираме напълно изкуствения интелкт, но „той бързо прониква в живота ни“.
„Бъдещият AI вероятно ще се стреми към по-обобщаващи, целенасочени системи с по-смислен контрол, където последствията от нежеланите резултати ще станат значително по-тежки“, предупреди той.
Д-р Бейли описва това, което той нарича „аргумент за втория вид“, което повдига възможността напредналият
AI да може ефективно да се държи като „втори интелигентен вид“, с когото в крайна сметка ще споделим тази планета
Имайки предвид какво се е случило, когато съвременните хора и неандерталците са съжителствали на Земята, изследователите от NIU са на мнение, че „потенциалните резултати са мрачни“.
„Разумно е, че една технология, която е извън контрол, особено тази, която е целенасочена като AI, би била добър кандидат за Великия филтър“, пише д-р Бейли в проучването. „Трябва да се запитаме; как да се подготвим за тази възможност?“