Това е изключително необичайна снимка. Не се случва често китайските лидери да се оказват в отбранителен режим в наши дни. През последните две десетилетия те бяха третирани като горещите нови спортни таланти, с които всички големи клубове искат да подпишат.
Това се промени, откакто президентът Си направи последното си посещение в Европа през 2019 г.
Настроението се влоши и президентите на Франция и на Европейската комисия, с които той се срещна вчера, смениха приветствени усмивки със сурови погледи.
Техните оплаквания бяха систематизирани предварително. Никой не иска да прави изненади в сложните отношения, които сега съществуват между Запада и Изтока. Но те бяха повторени.
Китай трябва да спре да продава оборудване с двойна употреба на руската оръжейна индустрия. Китай трябва да спре да наводнява европейския пазар с евтини стоки. И по-специално не трябва дори да мисли за изпращане на милионите електронни превозни средства, произвеждани от неговите субсидирани фабрики, които имат твърде малко местни купувачи.
Китай трябва да се вслуша в опасенията на западните правителства относно човешките права, преди техните електорати да станат още по-враждебни.
Президентът Си не обича да му казват какво да прави
Това естествено е вярно за всички автократи. Ноо той е установил по-тотален вътрешен контрол и, в личните отношения, по-агресивна позиция от своите предшественици.
За срещата си с президента Макрон и Урсула фон дер Лайен от Европейската комисия той беше подготвил своите позиции. Xinhua, държавната новинарска агенция, отхвърли исканията на Европа относно електрическите автомобили, като каза, че предполагаемият „проблем със свръхкапацитета“ на Китай е просто мит.
Официални лица продължиха да отхвърлят отговорността за действията на Москва в Украйна.
„Китай не е създал кризата в Украйна, нито е страна в нея“, каза Си.
Но Макрон, който в миналото беше обвиняван, че се е домогвал до Си, за да установи „стратегическата автономия“ на Франция от Съединените щати, беше подготвил защита
Загрижен, че Си сега се опитва да насърчи вътрешното и външното разделение на ЕС, той договори преговорната си позиция с Олаф Шолц, канцлер на по-приятелската към Китай Германия, на вечеря миналата седмица. Поканата му към ястребовата фон дер Лайен да се присъедини към срещата също имаше за цел да демонстрира единството на ЕС.
Никой не очаква Си да направи отстъпки. Целият му график тази седмица всъщност е внимателно подготвено символично отхвърляне на исканията на ЕС. Той ще отиде в Сърбия, непоколебимата проруска страна на Балканите, и ще се срещне с Виктор Орбан в Унгария, често смятан за дебнещия кон на Пекин и Москва в ЕС.
След това той ще се срещне с президента Путин в Пекин. Китай не се интересува дали ЕС не го харесва в момента. Това е посланието.
Макрон залага, че Си не може да си позволи да играе твърде много, предвид икономическите трудности на Китай. Си също така не иска да върне Европа обратно в ръцете на Америка.
Но Си е наясно, че ако Доналд Тръмп спечели втори мандат като президент по-късно тази година, тези ръце може да бъдат скръстени. Във всеки случай той очевидно не вижда нужда да отстъпва.
Източник: The Times/Превод: SafeNews