В Турция приключи гласуването на президентските и парламентарните избори в Турция, избирателните секции затвориха в 17.00 часа местно време (съвпада с българското). Висшият избирателен съвет (ВИС) по-рано обеща да оповести предварителните изборни резултати през нощта. Според графика му окончателните резултати от изборите трябва да бъдат публикувани на 19 май в официалния вестник, пишат от БГНЕС.
Гласоподавателите в продължение на девет часа (от 08:00 ч.) избираха президента, който ще управлява страната през следващите пет години, и депутати от 600-местния парламент. Повече от 191 000 урни бяха поставени в 81 провинции, според данни, публикувани от Върховния избирателен съвет (ВИС).
Право на глас имаха 60 721 475 жители на Турция, като повечето от тях са жени – над 30,7 милиона. Гласуването в задграничните избирателни секции се проведе от 27 април до 9 май, като в него се включиха над 1,8 милиона граждани.
За президентския пост кандидате бяха трима: настоящият президент, 69-годишният Реджеп Ердоган, е единственият кандидат от Републиканския алианс, 74-годишният Кемал Кълъчдароглу, от опозиционния Народен алианс, и 55-годишният Синан Оган, от алианса „Ата“. Четвъртият кандидат, лидерът на партията Мемлекет Мухарем Индже, оттегли кандидатурата си три дни преди изборите.
Ако никой от кандидатите не събере 50 процента от гласовете, ще се проведе втори тур. Той е насрочен за 28 май.
Подготвя се следизборно обръщение на Ердоган
Пред централата на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР) в Анкара кипи подготовка за следизборно обръщението на действащия турски президент и един от кандидатите на президентските избори Реджеп Ердоган към турския народ, съобщиха медиите. Засилени са мерките за сигурност пред сградата на централата. Полиция и военни отцепиха периметъра. От съображения за безопасност дори колите на законните паркинги се евакуират от близките райони. В близост до сградата, в която ще говори Ердоган, са монтирани усилватели на звука. Пред сградата на Генералния щаб са обособени специални места за представители на медиите. В момента на територията на централата се допускат само акредитирани журналисти, както и служители на ПСР след щателна полицейска проверка. Гражданите, които желаят да чуят обръщението на живо, заемат места в близките кафенета и ресторанти. /БГНЕС
Кой как гласува
Реджеп Ердоган изрази надежда след гласуването в Истанбул, че резултатът от най-важните избори в Турция от поколения насам ще бъде „добър за бъдещето на страната“, но не прогнозира победа. „Моята надежда към Бог е, че след като преброяването приключи тази вечер, резултатът е добър за бъдещето на страната ни, за турската демокрация“, подчерта той. „Според информацията, която получихме от министъра на вътрешните работи, изборите протичат без проблеми и инциденти“, каза Ердоган след гласуването в избирателна секция, открита в училище в област Ускюдар в азиатската част на Истанбул. Той призова всички избиратели да участват в гласуването. „Надявам се на добро бъдеще след приключване на преброяването на гласовете. Призовавам всички наши избиратели да участват без съмнение в гласуването преди 17:00 часа, за да покажат силата на турската демокрация“, посочи турският лидер пред репортери.
Ердоган раздаде няколко банкноти на деца в избирателна секция, преди да гласува, показаха телевизионните кадри. Ердоган пристигна в секцията, придружен от съпругата си. Посещението му в избирателната секция продължи около 10-15 минути: в коридорите на училището президентът позволи на гражданите да си направят няколко снимки с него и отговори на въпроси. По пътя към стаята, където се гласуваше, Ердоган раздаде няколко банкноти на децата, които бяха в училището. Най-вероятно става дума за банкноти с номинал 200 лири, както се разбира от телевизионното предаване.
Това не е първият път, когато президентът прибягва до подобен жест: той раздаде пари през февруари по време на посещение в зоната на опустошителни земетресения в югоизточната част на страната.
Основният съперник на турския президент Реджеп Ердоган обеща да възстанови демокрацията, след като гласува на най-важните избори в съвременна Турция. „На всички ни липсваше демокрацията“, каза светският лидер Кемал Кълъчдароглу пред репортери в турската столица Анкара. „Ще видите, дай Боже, пролетта ще дойде в тази страна. Проучването сочи, че Кълъчдароглу, 74-годишен бивш държавен служител, има шанс да сложи край на повече от две десетилетия управление на консервативната Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на Ердоган. Кълъчдароглу ръководи светската Републиканска народна партия (CHP) и оглавява различен шестпартиен опозиционен алианс, който обхваща културните и религиозни различия в Турция и е формиран с единствената цел да свали Ердоган.
Кълъчдароглу упражни правото си на глас в секцията, която се намира в аржентинското основно училище в квартал Чанкая на турската столица Анкара. Пристигането на опозиционния кандидат в избирателната секция беше посрещнато от поддръжниците му с аплодисменти и викове „Кълъчдароглу е гордостта на народа“. Той пристигна със съпругата си Селви и кмета на Анкара Мансур Явас.
Градът жертва на турското земетресение отхвърля Ердоган
„Нуждаем се от промяна, стига толкова“, каза Мехмет Топалоглу, един от първите, които гласуваха в неделя в южния турски град Антакия, разрушен от тазгодишното опустошително земетресение. За Топалоглу февруарският трус с магнитуд 7,8 по Рихтер, който уби над 50 000 души в Турция, и икономическата ситуация промениха естеството на изборите, което може да сложи край на над 20-годишната власт на президента Реджеп Ердоган. „Гласувах за Ердоган за първите му два мандата, но няма да гласувам за него отново, дори и да ми беше баща“, каза фермерът пред АФП в училище в Антакия, използвано като избирателен център. Семра Каракас и нейната 23-годишна дъщеря Айлин предприеха 14-часово пътуване с автобус, за да се върнат в Антакия за вота, след като земетресението ги принуди да напуснат и да се установят в южния крайбрежен град Анталия. Говорейки пред контейнери, действащи като импровизирани избирателни секции, Айлин каза, че земетресението и неадекватната реакция на държавата към извънредната ситуация са потвърдили нейния избор в надпреварата между двама фаворити за президент Ердоган и неговия светски съперник Кемал Кълъчдароглу. „Държавата не ни се притече на помощ. Те дойдоха три или четири дни по-късно“, добави студентката по архитектура, която смята, че подкрепата за консерватора Ердоган в Антакия в провинция Хатай „ще спадне много“. Семрас припомни изображенията на мъртви бебета, лежащи в развалините, някои от които загинаха поради ниските температури, и каза, че „катастрофата“ ще повлияе на изборите.
Янис Варуфакис се опасява от изборната победа на опозицията в Турция
Бившият гръцки финансов министър и лидер на парламентарната партия MERA25 Янис Варуфакис се опасява, ако опозицията дойде на власт в Турция. В интервю за телевизия АЛФА на въпроса доколко е притеснен от изхода от изборите в Турция и как ще се развият отношенията й с Гърция, Варуфакис припомни историята на отношенията. „Турция е в състояние на постоянен вътрешен граждански конфликт от десетилетия. Страхувам се, че кемалистите ще бъдат много по-опасни, ако спечелят. Просто погледнете миналото, кой беше в правителството през 1974 г., кой беше в правителството всеки път имаше големи изблици на национализъм и антиелинизъм в Турция“, каза Варуфакис.
„От друга страна, това, което по никакъв начин не е в наш интерес, е да оспорваме резултатите от изборите, което означава, че който и да спечели, ще нагнети напрежението в Егейско море само за да сплоти вътрешния фронт“, каза политикът.
През 1974 г. Турция нахлу в северната част на остров Кипър и впоследствие основа там държава, която раздели острова и не е призната от никого.