Oчаква се средната пенсия да се вдигне с около 100 лв. Това каза пред bTV социалният министър Иванка Шалапатова.
„Коледни добавки към пенсиите няма да има и това е основната промяна на нашата политика към пенсионерите. Вместо два пъти в годината да даваме надбавки по 50 лв., ние увеличаваме доходите от пенсия на пенсионерите ежемесечно с малко над 50 лв“, каза Шалапатова.
Тя уточни, че визира увеличаването на минималната пенсия от 523 лв. на 580 лв. Този ръст на пенсиите е заложен в бюджета на Държавното обществено осигуряване и е с 11% от юли, по Швейцарското правило.
Скок на пенсията със 100 лв.
Предвидено е и увеличаване с 26% на вдовишките добавки.
„Нашата цел е трайно увеличаване на размера на пенсиите, така че те да бъдат адекватни. И от друга страна – да активираме пенсионерите. Вчера Министерския съвет Прие план за активен живот на пенсионерите“, обяви още социалният министър.
В плана са предвидени безплатни обучения за дигиталния умения за най-възрастните и включване в социалния и обществения живот.
„Вчера беше приет план за активност на хората над 65-годишна възраст. Целта е те да бъдат трудово активни. Можем да им бъдем полезни с безплатни обучения. Идеята е също така те да бъдат активни в социалния и обществения бживот. Те могат да бъдат много полезни“, посочи Шалапатова. „Ще започнем и цялостен анализ на пенсионната система, тъй като има много критики към нея. Идеята ни е размерът на пенсията да съответства на осигурителния принос и хората да се осигуряват на реалните са доходи,“ добави тя.
За догодина социалното министерство, съвместно с финансовото и НОИ, ще организира и информационна кампания за най-младите. За да разберат защо е важно да се осигуряват върху пълния размер на заплатата си.
Не бих определила бюджета като разточителен. Увеличението от близо 400 млн. лева в социалната сфера е инвестиция в хората. Това каза още в предаването „Лице в лице“ министърът на труда и социалната политика.
Този бюджет определено е фокусиран върху благосъстоянието на хората и в този смисъл е социален. Това отговаря на визията на нашия кабинет да се инвестира в хората. За да могат те да са двигател за растеж в икономиката и да можем да станем модерна европейска страна, заяви Шалапатова.
Когато имаме държавен ресурс, е голяма отговорност как да се изразходва той. Целта ни е да не се дават пари „на калпак“, а на хората, които най-голяма нужда. Трябва да има цялостна промяна в социалната система, защото в нея има неефективност, каза още министърът на труда и социалната политика.
По повод искането за промяна на условията на труд, които министър Шалапатова определи като „изключително потискащи“, тя обясни, че още от януари започва ремонт на първите 15 социални служби в различни градове в страната.
Според нея сред най-важните фактори за по-добрата работа на социалните служби, са по-добрите компетенции.
„Тук искам да кажа, че сме заложили и ресурс и имаме цялостна програма за обучение на хората. Тъй като те се сблъскват понякога с толкова тежка казуистика в едно семейство, че реално нямат компетенциите да бъдат партньори на това семейство“, допълни социалният министър.
Предвижда се да се създадат местни клонове на Националния център за развитие на човешките ресурси.
Това е органът, отговарящ за обучението, каза Шалапатова. В това отношение социалното министерство е получило подкрепата на Националното сдружение на общините в България. Откъдето са уверили министъра, че те също искат да създадат местни центрове за обучение на хора в социалната сфера, така че ще се създаде една цяла инфраструктура.
Според Иванка Шалапатова срещу всички тези инвестиции трябва да има резултати.
„Да се преборим и изкореним детската бедност, социалната изолация, безработицата при младите хора, пасивния начин на живот“, завърши тя.
Още новини четете в секция България.