Бившият кмет на Варна и общински съветник от ГЕРБ Иван Портних отрече да носи отговорност за т.нар. „незаконно селище“ край града.Той коментира обвиненията на настоящото ръководство на общината и постави под съмнение твърдения за издадени удостоверения за търпимост.
„Нямам никаква отговорност за „незаконното селище“ край Варна“, каза той.
По думите му случаят с удостоверенията за търпимост, за който говори кметът Благомир Коцев, е опит за прехвърляне на отговорност и отклоняване на вниманието, тъй като тези удостоверения не узаконяват строителство.
Портних постави под съмнение законността на издаваните документи за търпимост и уточни, че те са издавани от районен архитект, назначен още през 2004 г., преди създаването на ГЕРБ и преди неговия мандат като кмет на Варна.
Той отрече по време на управлението му да е имало сигнали или информация за строителна дейност или изсичане на гори в местността „Баба Алино“.
„Когато се твърди, че няма информация, не се ли вижда какво се случва на място – когато се режат дървета и се изгражда инфраструктура? По мое време такива действия не е имало. Категорично го заявявам“, каза Портних.
Той допълни, че още през 2016 г. е спрял процедура за по-мащабно застрояване в същата местност. По думите му тогава лично е прекратил разглеждането на проекта в Общинския съвет.
Портних коментира и кадрови промени, като заяви, че през 2023 г. е освободил главния архитект на Варна заради подобни казуси, но след изборите той е бил върнат в екипа на настоящото ръководство на общината.
По закон незаконните строежи следва да бъдат премахнати, припомни той, като насочи вниманието и към ролята на районната администрация.
„Има кмет на район „Приморски“, през който е минал целият ПУП. Той е с пряка отговорност за контрола в тази територия. Към момента остава встрани от прожекторите, но по моя информация с години са забавяни преписки и сигнали“, допълни Портних.
SafeNews припомня, че скандалът около незаконния комплекс „Баба Алино“ край Варна вече не е просто строителен казус, а тежък удар по доверието в държавата и институциите. Това заяви адвокатът и бивш зам.-председател на Висшия адвокатски съвет Валя Гигова.
Източник: БНТ





