Новите военни укази на руския президент Владимир Путин за възстановяване на Московския и Ленинградския военен окръг показват, че той се подготвя за потенциална широкомащабна война с НАТО, твърди базиран в САЩ мозъчен тръст.
Пропагандистите на Кремъл редовно предупреждават за предстояща световна война. Връзките между Вашингтон и други държави – членки на НАТО, и Москва стават все по-обтегнати заради решението на руския президент Владимир Путин да започне пълномащабно нахлуване в Украйна през февруари 2022 г.
Руски официални лица и гости на руската държавна телевизия призоваха за удари по територията на САЩ и Запада заради помощта и оръжията, предоставени от администрацията на Байдън и други членове на НАТО на Киев.
В понеделник руският президент подписа указите, с които се реорганизира военноадминистративната структура на Русия.
Един от указите лишава Северния флот на Русия, който досега отговаряше за сушата в Северозападния федерален окръг, от статута му на „междувидово стратегическо териториално обединение“ или съвместен щаб.
Другият указ официално възстановява Ленинградския военен окръг и Московския военен окръг. Като Ленинградският военен окръг поема по-голямата част от територията, която преди това е била под управлението на Северния флот на Русия. А Московският военен окръг поема по-голямата част от територията, която преди това е била под управлението на Западния военен окръг. Това заяви Институтът за изследване на войната (ISW) в последния си анализ на конфликта в Украйна в понеделник.
Аналитичният център отбеляза, че вторият указ, подписан от Путин, включва и четирите области на Украйна, които Путин обяви, че е анексирал през есента на 2022 г.
Това са Херсонска, Запорожка, Донецка и Луганска област. Както и Крим, окупиран от 2014 г.
„Включването както на окупираните, така и на неокупираните части от украинската територия допълнително навежда на мисълта, че Русия поддържа максималистични цели в Украйна и се стреми към пълното поглъщане на всичките пет от тези украински територии в Руската федерация“, заявява ISW.
Възстановяването на Московския военен окръг и Ленинградския военен окръг „подкрепя паралелните цели за консолидиране на контрола върху руските операции в Украйна в краткосрочен и средносрочен план. Както и подготовка за потенциална бъдеща широкомащабна конвенционална война срещу НАТО в дългосрочен план“. Така оценява мозъчният тръст.
Руският военен анализатор Юрий Федоров заяви по-рано пред руския разследващ сайт Agentstvo, че възстановяването на Ленинградския военен окръг предполага, че
Русия се подготвя за евентуални конфликти с балтийските държави и НАТО.
Ленинградският военен окръг, разположен в близост до новия член на НАТО Финландия и балтийските държави, е ключов компонент на руските въоръжени сили. Той контролира части от отбранителната стратегия на страната в западния регион на Русия. Финландия има 800-километрова граница с Русия.
Финландия се присъедини към военния алианс на НАТО миналата година в отговор на пълномащабното нахлуване на Путин в Украйна. Балтийските държави – Естония, Латвия и Литва – работиха през цялото време на инвазията, за да засилят отбраната си. Като същевременно изпращаха помощ на Украйна.
Швеция преодоля последното препятствие пред присъединяването си към НАТО. В понеделник парламентът на Унгария ратифицира кандидатурата ѝ за членство в алианса.
През 2010 г. Ленинградският военен окръг беше обединен с Московския военен окръг, Северния флот и Балтийския флот в Западен военен окръг. Москва обаче промени курса през август 2023 г. Тогава министърът на отбраната Сергей Шойгу обяви, че военните окръзи са в процес на активно формиране.
Изводите от всичко са, че Русия реорганизира военноадминистративната си структура.
Ето в кратце какво направи Путин:
На 26 февруари 2024 г. Владимир Путин подписа Указ № 141 „За военно-административното деление на Руската федерация“. С него се реорганизира военно-административната структура на руската армия.
Съгласно указа Западният военен окръг в Руската федерация се разделя на два по-малки: Москва и Ленинград. За сметка на това Северният флот губи статута си на окръг.
От 26 февруари 2024 г. Русия ще бъде разделена на пет военни окръга: Московски, Ленинградски, Южен, Централен и Източен.
Според новия указ окупираните украински територии в Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област са включени в Южния военен окръг.
Ленинградският военен окръг включва републиките Карелия и Коми, Ненецкия автономен окръг, град Санкт Петербург, както и Архангелска, Вологодска, Калининградска, Ленинградска, Мурманска, Новгородска и Псковска област.
Московският военен окръг включва Белгородска, Брянска, Владимирска, Воронежка, Ивановска, Калужска, Костромска, Курска, Липецка, Московска, Нижегородска, Орловска, Рязанска, Смоленска, Тамбовска, Тверска, Тулска и Ярославска област, както и руската столица Москва.
Реорганизация
Новото разделение и реорганизацията на руската армия са свързани с преразглеждането на баланса на силите. То се извършва след присъединяването на Финландия към НАТО. Както и с потенциалното присъединяване на Швеция към Северноатлантическия алианс.
Към 2022 г. Западният военен окръг, от който трябва да се създадат Московският и Ленинградският военен окръг, има под свое командване 1-ва танкова армия, 6-а и 20-а комбинирана армия, 6-а армия на ВВС и ПВО и Балтийския флот с 11-и армейски корпус (Калининград).
С възникването на окупираните територии Южният окръг трябва официално да получи 1-ви и 2-ри армейски корпус на непризнатите републики. Тези, които вече са под контрола на Руската федерация.
Източник – Newsweek, Militarnyi/Превод:SafeNews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News
Още новини четете в категория Свят