Наисина ли свърши американската мечта? Около една трета от американците на възраст 65 и повече години – близо 19 милиона възрастни хора – имат някаква форма на увреждане. Това са тревожни времена за тях, посочва Washington Post в изданието си от 14 януари. Тъй като „здравната система не е подготвена да отговори на техните нужди, както стана болезнено очевидно по време на пандемията от коронавирус“.
Броят на по-възрастните американци с увреждания като нарушено зрение, слух и памет, намалени когнитивни способности и трудности при ходене и извършване на ежедневни дейности като къпане или използване на банята ще нарасне с експлозивна скорост през следващите десетилетия. Като поколението на бейби бума – бум – поколението на родените в периода след Втората световна война до 1964 г.) в този интервал ще навърши 70, 80 или вече 90 години.
Това е голям и подценяван проблем, тъй като „в разгара на пандемията от Covid, когато се разработваха кризисни стандарти за грижи, хората с увреждания и възрастните хора се смятаха за нисък приоритет“, отбелязва Washington Post.
Младите хора са приоритет
Младите хора бяха отчетени като приоритет, а на възрастните се спести при неочаквано открития недостиг на респиратори, медицински маски, вентилатори и други животоспасяващи средства.
Коронавирусът, напомням, към 16 януари отне живота на 1 милион 192 хиляди и 248 американци. До каква степен жестокото разслояване на случаите на Covid-19 на крехки възрастни хора и обещаващи млади беше причината Съединените щати да счупят печалния рекорд за жертви на този все още недостатъчно проучен вирус?
В едно проучване само 57% от лекарите казаха, че се интересуват от грижата за (да се чете: лечение) на възрастни пациенти с увреждания. Ерик Кембъл, професор по медицина в Университета на Колорадо, коментира тази статистика:
„Шокиращо е, че толкова много лекари казват, че не искат да се грижат за тези пациенти.“
Най-разпространената програма за здравно осигуряване в Съединените щати, Medicare, не се е превърнала в панацея. През март 2023 г. там са регистрирани 65 748 297 души. Но в същото време в края на предходната година 7,9% от населението на САЩ, което е 26 милиона души, изобщо не са били здравно осигурени.
Отказ от медицинска помощ
Някои от щастливите притежатели на медицинско покритие за евентуални здравословни проблеми се оплакаха, пише Washington Post, че често се сблъскват с отказ да им бъде оказана помощ. Отказът е причинен, наред с другото, от недостиг на лекари от определена специалност, както и от невъзможността на пациента да доплати за предоставените услуги, суми, които не е очаквал.
Имаше учебникарски шеги в местния фолклор, че понякога е по-евтино да умреш, отколкото да се излекуваш. С помощта на проучването установихме също, че много по-възрастни граждани от тази категория, дори тези, които принадлежат към средната класа по доходи, която сега бавно, но стабилно изчезва като социален подтип, предпочитат да го „изтърпят“, отколкото да контактуват застрахователна компания.
В проучване по този въпрос, проведено от Kaiser Family Foundation, както се съобщава от New York Times, експертите установиха, че най-честите проблеми, с които се сблъскват гражданите, са:
- застраховката покрива по-малко от очакваното сметки за лекарски, болнични или лабораторни услуги;
- застрахователният лекар, при когото пациентът трябваше да отиде, нямаше свободен час, за да си запише час;
- застраховката не покриваше лекарството с рецепта или изискваше много високо доплащане;
- застраховката не покрива конкретния лекар или болница, от която пациентът се нуждае;
- застраховката не покрива психотерапевт или друго специално лечение, от което пациентът се нуждае;
- Пациентът е достигнал ограничението за броя на покрити лекарски посещения или услуги за конкретно заболяване или нараняване.
Според проучването 60% от застрахованите американци са се сблъскали с този набор от проблеми през 2023 г.
Колко неочаквана беше прогнозата за значително намаляване на доходите и, като следствие, способността за водене на здравословен и качествен начин на живот за поколението на бейби бума? За експертите това обезкуражаващо откритие не е изненада.
Ангъс Дийтън, шотландец, роден в Единбург през последната година от последната световна война, почетен професор в Принстънския университет, където преподава повече от тридесет години, след 40 години, прекарани в Съединените щати, стигна до разочароващи заключения.
Монетаристката ортодоксия на Чикагската школа, следвана от всяка администрация на САЩ, се основава на предпоставката, че „неограничените свободни пазари ще осигурят по-голямо икономическо равенство и индивидуална свобода от държавното регулиране“, разкрива мисленето на гуруто, спечелил Нобеловата награда за икономика за неговия анализ взаимозависимостта на „потреблението, бедността и благосъстоянието“, пише вестник „Гардиън“.
В действителност, казва Ангъс Дийтън, САЩ са изградили „хищническа марка капитализъм в САЩ, която обогатява корпорациите и богатите за сметка на работещите хора.” задълбочава неравенството в богатството) и – въпреки че много американци ще го отрекат – допринася за установяването на система за класово разделение“.
Проучване от 2015 г.
В проучване от есента на 2015 г. семейният тандем от изтъкнати икономисти Ан Кейс и Ангъс Дийтън посочи една особено тревожна тенденция. Учените са открили увеличение на заболеваемостта и смъртността сред белите неиспаноамериканци на средна възраст. От 1998 г. насам процентът на самоубийствата и отравянето с наркотици и алкохол (хронично чернодробно заболяване и цироза) се увеличава с половин процент всяка година, докато в други страни тази статистика намалява с два процента всяка година.
Бейби бум поколението отново е изложено на риск. Достигнали или дори прекосили екватора на живота си, те откриха, че никога не биха могли да постигнат същото ниво на материално благополучие като своите предшественици. Авторите признават, че бейби бумърите могат да се превърнат в ново „изгубено поколение“.
Смъртта на отчаянието и бъдещето на капитализма е заглавието на следващата книга на Ан Кейс и Ангъс Дийтън. Въз основа на анализирани факти, представени в диаграми, това проучване, публикувано през март 2020 г., обяснява защо американската мечта е намаляла.
Продължителността на живота в Съединените щати намалява за три поредни години. Подобна негативна тенденция не е наблюдавана в САЩ от 1918 г., а днес не се среща в никоя друга развита страна. През последните 20 години от началото на века броят на „смъртните случаи от отчаяние от самоубийство, свръхдоза наркотици и алкохолизъм“ рязко се е увеличил в Америка.
Причините
Авторите смятат, че причината се крие в „отслабващата позиция на труда, нарастващата мощ на корпорациите и най-вече в хищния сектор на здравеопазването, който преразпределя заплатите на работническата класа в джобовете на богатите). В резултат на трите причини, споменати по-горе, всяка година на американската нация липсват няколкостотин хиляди от своите граждани.
Ангъс Дийтън обвинява администрацията на Доналд Тръмп в манипулиране на социалноосигурителната система чрез намаляване на официалния „праг на бедност“. Така милиони американци – бедни, безработни, многодетни и т.н., в трудни житейски ситуации. Те автоматично бяха извадени от списъците на тези, които имат законно право да получават помощ от държавата.
Както каза Ангъс Дийтън, „Войната срещу бедността се превърна във война срещу бедните“.
Постоянно подчертавайки системния характер на социалната несправедливост в Съединените щати, Нобеловият лауреат предупреждава:
„Предстоят ни ужасни рискове, ако продължим да управляваме икономика, предназначена да позволи на малцина да живеят за сметка на мнозинството.“ икономика, която е организирани, за да позволят на малцинството да нападне мнозинството).
Общественото мнение
Неотдавнашно проучване, проведено от Wall Street Journal и Националния център за изследване на общественото мнение, установи, че само 36% от избирателите вярват в американската мечта. И че тя „все още е реалност“. Тенденцията на спад в нагласите е очевидна. Такива исторически оптимисти-идеалисти са 53% през 2012 г. и 48% през 2016 г.
Списание Forbes от 30 ноември миналата година обобщава това: „Американската мечта става все по-малко осезаема за хората в Съединените щати и самочувствието пада рязко“.
Писателят на Forbes отбелязва, че причината за разочарованието са „непрекъснато нарастващите разходи в сектори като здравеопазване, жилища, недвижими имоти и образование, които изпреварват увеличенията на заплатите, което натоварва финансите на домакинствата“. Индикаторите за неравенство между полюсите на богатството и бедността стават крещящи. Доходите на средната класа в реално изражение остават на 70-те години. Междувременно през 2021 г. най-богатите 1% от американците са притежавали 32,3% от националното богатство на Америка, докато най-долните 50% са притежавали само 2,6%.
Негативна информация
След компресирането на всички слоеве от такава негативна информация е трудно да се избегне ефектът на когнитивния дисонанс. Как митологизираната „американска мечта“ за притежаване на къща с басейн и гараж за две коли, две или три детски спални и изпращане на по-големи деца в колеж може да съществува съвместно с това. Което икономистът Ангъс Дийтън многократно нарича в своите статии и книги „ хищнически тип капитализъм“? Неслучайно заглавието на Forbes включваше риторичен въпрос: „Is The American Dream Over“ (Свърши ли американската мечта?)
Източник: Фонд стратегической культуры, превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят.