Любопитно е как президентът Макрон реши да праща войска срещу Русия, точно в момента, в който Русия отне урановите активи на Франция в Нигер. Така обръща внимание на този, уж маловажен факт, анализаторът Ирини Зикидис в свой пост.
SafeNews публикува поста без редакторска намеса:
Любопитно е как президентът Макрон реши да праща войска срещу Русия, точно в момента, в който Русия отне урановите активи на Франция в Нигер. Чисто съвпадение, разбира се. Аз лично съм убедена, че причините са идеологически, а не някакви си ресурси.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Русия се опитва да придобие уранови активи в Нигер, които притежание на контролирана от държавата компания.
Това е поредното предизвикателство към западните интереси в Африка. Руската държавна ядрена компания Росатом е имала контакти с военните власти в Нигер относно придобиването на активи, които са собственост на компанията Orano.
Според западен дипломат базиран в региона, разговорите вероятно са били съсредоточени върху разрешителните за добив. Според Световната ядрена асоциация през 2022 г. на Нигер се падат около 4% от световното производство от уранови мини.
„Русия засилва икономическите, дипломатическите и военните си връзки в Африка, включително след преврата в Нигер, и вижда в тази част на света стратегическа инвестиционна възможност“, казват анализатори.
Френският президент Еманюел Макрон сформира група държави за изпращание на военни в Украйна.
Той се стреми да създаде европейска коалиция за изпращане на военни инструктори в Украйна, пише Le Monde. „Изпращането на френски и европейски инструктори в Украйна може да бъде въпрос на няколко седмици или дори дни, според информацията, а френските власти искат да създадат коалиция от страни, желаещи да обучават украински войници на украинска територия“, се казва в публикацията.
Според вестника решение в този смисъл може да бъде обявено по време на посещението на Володимир Зеленски във Франция следващата седмица в чест на 80-годишнината от съюзническия десант в Нормандия на 6-7 юни.
Към тази коалиция може да се присъединят Литва, както заяви външният министър на републиката Габриелиус Ландсбергис, Естония, Великобритания и други държави.