След като земетресения удариха Турция, Румъния и Хърватия, логичен въпрос притесни българите в цялата страна – ще издържат ли нашите сгради на трус с голям магнитуд?
„Излишна паника не трябва да се всява. Но това е подходящ повод да се замислим за качеството на новото строителство и така нареченото обследване на стария ни сграден фонд. Няма обективни причини да считаме, че нашият сграден фонд не е пригоден и не би издържал“, категоричен е инж. Асен Чавдаров, собственик на “Контракт Сити”, пред камерата на SafeNews.
Според него трябва да се направи обследване и сертифициране на сградите у нас.
„Техническите паспорти на сградите се отмениха като необходимост и задължително условие за сградите, строени преди 2006 година. Именно техническият паспорт показва основните качества на една сграда, в това число конструктивните елементи, които имат отношение към темата, за която говорим“, обяснява той.
Конструктивният проект е най-основният за една сграда и именно той се гледа най-сериозно.
„Аз мога да говоря от името на нашата компания и компаниите, които представляваме като асоциация, че изключително грамотно и отговорно се гледа на това нещо, защото са заложени здравето и живота на обитателите – на нашите клиенти“, казва Чавдаров.
По думите му няма пряка връзка между бързото строителство и качественото строителство.
„Конструктивните елементи в една сграда по никакъв повод не трябва да бъдат нарушавани, най-малкото без знанието и становището на съответните органи, инженери и конструктори“, отговаря Чавдаров на въпроса дали безразборните промени, които собствениците на апартаменти правят, биха превърнали една безопасна сграда в опасна. По-думите му най-често такива промени се правят в панелните сгради.
Чавдаров отбелязва, че закони в България има, но няма практически контрол на терен, който да следи за направените промени по сградите.
„Лично аз не съм видял някой да е наказал, да е издал акт на някого, който си е бутнал стената, за да си разшири апартамента“, коментира той. „Контрол и санкции трябва да има„.
По въпроса с годността на панелните блокове, Чавдаров е категоричен: „Трябва да се направи обследване“.
„Тиражират се факти, които гравитират около оценката, че 30-40% от сглобките на панелните сгради са компрометирани. Това обаче трудно мога да го кажа, тъй като е ангажиращо и би разтревожило аудиторията. Според мен начинът е да се намери механизъм, с който законово да се продължи практиката за технически сертификати за сградите, който не важи само за новите сгради. Ако имахме тези паспорти, нямаше да си задаваме тези въпроси, а щеше да има анализи по въпроса“, обяснява той и твърди, че изключително малко санирани блокове са били изследвани заварките между панелите.
„Сигурността идва от конструкцията, а другото е въпрос на битов комфорт“, заявява той.
„Новото строителство, което се строи грамотно, има дълговечен живот. Конструкциите се изпълняват по европейските норми и те са много завишени, за разлика от тези в Турция. Считам, че колегите от бранша, които коректно спазват проектите си и нормативната уредба, няма да имат проблеми със сградите си, както и клиентите им“, обяснява той.
Инж. Асен Чавдаров е категоричен – новите собственици на апартаменти трябва да се доверяват на изпитани компании, които работят с изпитани проектанти и надзорници, които не правят компромиси с качеството и технологиите на материалите.
Какъв трябва да е ремонта на един панелен блок, който е бил компрометиран, каква е статистиката на хората, които живеят в остарял сграден фонд, и колко е срокът на годност на новите сгради, гледайте в интервюто на SafeNews.