Индийският луноход Pragyan направи първите измервания на състава на повърхността на луната близо до южния полюс и откри там сяра и метали като алуминий и желязо, съобщи Индийската организация за космически изследвания.
„Инструментът за лазерна искрова емисионна спектрометрия на борда на лунохода Chandrayaan-3 направи първите измервания на елементния състав на лунната повърхност близо до южния полюс. Тези измервания недвусмислено потвърждават наличието на сяра в района, което беше невъзможно да се определи използвайки инструменти на борда на орбиталните апарати … „Предварителните анализи, представени графично, разкриха наличието на алуминий, сяра, калций, желязо, хром и титан на повърхността на Луната. Допълнителни измервания разкриха наличието на манган, силиций и кислород. В ход е задълбочено проучване за наличието на водород“, казаха от Индийската космическа агенция.
Лазерната искрова емисионна спектрометрия е техника, която анализира състава на материалите чрез излагането им на интензивни лазерни импулси. Лазерен импулс се фокусира върху повърхността на материал като скала или почва и създава плазма. Елементният анализ възниква, защото всеки елемент излъчва характерен набор от дължини на вълните на светлината, когато е в своето плазмено състояние.
Индия успешно приземи първия космически кораб в света на южния полюс на Луната на 23 август. Роботизираната космическа станция „Чандраян-3“ беше изстреляна в космоса на 14 юли и навлезе в окололунна орбита на 5 август. Модулът за спускане Vikram се отдели от станцията на 17 август и извърши две операции по спускане в орбита преди кацане.